V Dúbravke sa bude cvičiť verejná Spartakiáda. Ak máte záujem, môžte sa zúčastniť tréningov


Foto: V Dúbravke sa bude cvičiť verejná Spartakiáda. Ak máte záujem, môžte sa zúčastniť tréningov Foto: Facebook/Dúbravka

V mestskej časti Dúbravka budúci týždeň opäť ožijú retro časy. V Parku Pekníkova sa bude v sobotu 22. júna od 14:00 hod. organizovať Retro deň. Jeho súčasťou bude aj cvičenie spartakiády, na ktorú vás mestská časť aj patrične pripraví. Ešte stále máte možnosť využiť dva termíny tréningov. 

Nácvik spartakiády

  • streda 19. júna o 17:00
  • sobota 22. júna (priamo počas konania podujatia) o 16:00

„Precvičovať bude náš kolega Radek z oddelenia školstva, vzdelávania a športu,“ informuje mestská časť a zároveň zverejnila video choreografie, ktorú si Radek pre nadšencov pripravil. Kroky zvládne naozaj každý, posúďte sami. 


Čo je spartakiáda?

Ide o hromadné, telovýchovné vystúpenie. Spartakiády sa odohrávali na Strahovskom štadióne v Prahe, ktorý bol postavený pre sokolské slety (cvičenia telovýchodného spolku Sokol, pozn. red.). Prvá celoštátna spartakiáda sa konala v roku 1955, počas 10. výročia oslobodenia Česko-Slovenska Červenou armádou. Zúčastnilo sa jej viac ako 567-tisíc cvičiacich. 


Spartakiády mali v minulosti militantný nádych. Konkrétne na strahovskom štadióne sa kričalo heslo. „Na prácu a obranu vlasti pripravení!“ Spartiakiádam vždy predchádzali masové cvičenia. Zúčastnili sa ich nielen muži, ale aj ženy či vysokoškoláci. 

V čase komunizmu boli mimoriadne populárne a aj keď ste sa ich nezúčastnili, bolo takmer vylúčené sa im vyhnúť. Živý prenos spartakiád ste mohli vidieť v televízii, písala o nich aj tlač. Spartakiáda ukáže celému svetu, že náš ľud stojí na stráži pokoja a mieru svojej vlasti, že je rozhodnutý chrániť bezpečnosť a nedotknuteľnosť republiky,“ písalo v tom čase Rudé právo. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: