Pani Máriu poslali z Antolskej domov, pre bolesti chrbta sa nevie sama obliecť. Bratislavčanov debata rozvášnila


Foto:  Pani Máriu poslali z Antolskej domov, pre bolesti chrbta sa nevie sama obliecť. Bratislavčanov debata rozvášnila Foto: Google Maps

Pre veľké bolesti chrbtice sa pani Mária nevie sama obliecť. Z centrálneho príjmu na Antolskej ju poslali domov, má ísť vraj k svojmu neurológovi. Na Slovensku sa pritom na termín u špecialistu čaká niekoľko mesiacov. Čo robiť v takom prípade?

„Včera som bola na pohotovosti na Antolskej tretíkrát pre veľké bolesti chrbtice. Po niekoľkohodinovom čakaní prišiel neurológ, dali mi infúziu a poslali ma domov s tým, že mám ísť k svojmu neurológovi. Žijem sama, neviem sa ani obliecť! Ako sa mám prepraviť k lekárovi? Máte prosím vás nejaké rady, alebo skúsenosti?“ napísala Mária

Petržalčania jej odporúčajú, aby si zavolala sanitku. Kristína, ktorá bola v siedmom mesiaci tehotenstva a trápili ju obličkové koliky čakala na pohotovosti hodinu a pol. „Majú tam kamery, takže o nás vedeli. Aj som klopala. Bolo mi povedané, že mám čakať. Potom prišiel sanitár, ktorý doviezol ženu, vôbec nevyzerala, že by mala bolesti, normálne chodila. Len zaklopali a išla dovnútra, lebo ju doviezla sanitka,“ hovorí a dodáva, že lekári berú prípady zo sanitky vážnejšie. 

Prinesie vás sanitka, ale aj tak si počkáte

Úplne opačnú skúsenosť má však Silvia. Na Antolskú prišla sanitkou, štyri dni po cisárskom reze so silným zápalom priedušiek. Čakala vraj tri hodiny, kým jej lekári spravili RTG a CRP. „Sanitár v sanitke sa ma ešte spýtal, prečo som nešla k obvodnej… ledva som chodila. Nakoniec CRP 120, keby som nemala doma novorodenca, tak by ma chceli hospitalizovať,“ tvrdí.

Ako to teda so sanitkami je? „To, že prídete sanitkou ešte neznamená, že automaticky budete promptne vybavená. Poradie pacienta si určuje lekár na ambulancii podľa zdravotného stavu pacienta a to, že pacient zo sanitky ide dnu, ešte neznamená že je aj skôr vybavený. Vnútri majú aj tzv. expektačné lôžka,“ usmerňuje ich Veronika. 

Či majú sanitky prednosť, alebo poradie pacientov záleží od lekára sme sa pýtali aj Záchrannej zdravotnej služby Bratislava. „Obávam sa, že k Vami zaslanej otázke sa nám neprináleží vyjadrovať, smerujte ju prosím na nemocnicu na Antolskej,“ poslala nám odpoveď hovorkyňa ZSS Bratislava Darina Schreková. Pýtali sme sa aj samotnej nemocnice. Na otázku, kto určuje poradie pacientov a či majú sanitky prednosť na centrálnom príjme neodpovedala. Stanovisko nám však poskytli k prípadu pani Márie.


Zavolať sanitku či nezavolať?

Jej stav síce akútny nie je, ale bez pomoci sa nevie ani sama obliecť. Čo robiť v takom prípade? Záchranári všeobecne odporúčajú, aby ľudia nezaťažovali záchranný zdravotný systém v prípade, ak ich stav nie je akútny. 

„Centrálne prijímacie oddelenie slúži pre akútne stavy a poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Pani Mária by sa mala obrátiť na svojho všeobecného lekára, ktorý je kompetentný vyriešiť dopravu k lekárovi a tiež je v jeho kompetencii pacientku objednať k špecialistovi, v tomto prípade neurológovi. Univerzitná nemocnica Bratislava nemôže suplovať všeobecného lekára,“ povedala pre Bratislavak.sk hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. 

Navyše, v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, teda v nemocnici na Antolskej, pohotovosť nie je. Nachádza sa tam len spomínaný centrálny príjem. Na stránke Bratislavského samosprávneho kraja nájdete zoznam dostupných pohotovostí, ale tú na Antolskej by ste tam hľadali márne. 

Ambulantné pohotovosti sú však časovo obmedzené. Najbližšie k Antolskej je ambulantná pohotovosť na Strečnianskej ulici, ktorá je otvorená pracovné dni od 16:00 hod. do 22:00 hod. a počas víkendov od 7:00 do 22:00 hod.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

„Sú časovo obmedzené preto, lebo ak tam človek dôjde na centrálny príjem v poobedňajších hodinách alebo navečer, s tým, že ho bolí niečo viac dní, je považovaný za ľahký prípad, tak si počká kľudne aj štyri či päť hodín. V sanitke lekár zdravotný stav posúdi, nezoberie len tak niekoho na centrálny príjem,“ dodáva Monika. 

Pacient by mal preto zvážiť, či je jeho prípad natoľko akútny, že potrebuje ísť na pohotovosť. Ak máte zranenie, ale stav, ktorý pretrváva niekoľko dní, v prvom rade kontaktujte svojho obvodného lekára a on vás usmerní v ďalšom postupe. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: