Vláda pripravuje po atentáte v Handlovej zmeny: Premiér a šéf parlamentu dostane doživotný plat


Foto: Vláda pripravuje po atentáte v Handlovej zmeny: Premiér a šéf parlamentu dostane doživotný plat Foto: Úrad vlády

O pripravovaných zmenách v oblasti bezpečnosti sa po atentáte na premiéra hovorí už nejaký čas. Lex atentát, ktorý zostavuje vládna koalícia začína mať prvé rysy. Uvažuje sa o posilnení právomocí niektorých bezpečnostných zložiek, ktoré monitorujú ochranu života ústavných činiteľov. Okrem toho vláda premýšľa aj nad doživotnou rentou aj pre ďalších ústavných činiteľov, nie len pre prezidenta. Informuje o tom portál Aktuality

S prezidentským postom prichádzajú mnohé výhody a jednou z nich je aj služobné auto so šoférom a ochrankárom v jednej osobe či doživotný plat vo výške poslaneckého platu, teda 3 900 eur v hrubom. Iní ústavní činitelia však takúto výhodu nemajú. Zmenu by však mohol priniesť lex atentát. Výhody by mohol mať aj predseda vlády či predseda parlamentu, ale len v prípadoch, ak by v úrade strávili viac ako dve volebné obdobia. Toto by sa týkalo aj Roberta Fica či Vladimíra Mečiara. 

Zákaz protestov pred domami politikov

Zmeny by mali na rokovanie vlády predložiť v stredu a schvaľovať sa budú v skrátenom legislatívnom konaní. Vláda má však uvažovať aj o zvýšenej ochrane opozičných lídrov. Osobná ochrana je dnes poskytnutá len najvyšším ústavným činiteľom a ministrom. 

Podľa informácií Aktualít chcú lepšie chrániť aj obydlia politikov. Zmeny by ovplyvnili aj protesty. Pod oknami politikov, či v obytných štvrtiach by sa už konať nemohli. Známe sú napríklad protesty spred rezidencie Bonaparte, kde Robert Fico predtým býval. 

Koalícia chce tiež zamedziť hrubým vyhrážkam na internete a trestať ich pokutou. Toto sa týka napríklad vulgárnych urážok či osočovania. Pre médiá sa zmení právo na odpoveď. Ak sa v médiách objaví informácia, ktorú napríklad politici považujú za klamlivú, môžu redakcii zaslať svoju odpoveď a ona je povinná ju uverejniť na rovnakom mieste ako predošlú informáciu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: