Na Slovensko padá saharský dážď. Zašpinené autá však umyte až zajtra


Foto: Na Slovensko padá saharský dážď. Zašpinené autá však umyte až zajtra Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Na Slovensko dnes spolu s dažďom padá aj saharský prach, ktorý zanecháva stopy na autách, záhradnom nábytku a iných vonkajších povrchoch. Kvapky dažďa, ktoré padajú, sa spájajú s jemnými prachovými časticami a tie spolu s dažďom dopadajú na zem.

Nad územím Slovenska je momentálne masa saharského prachu, ktorý spolu s dažďom spôsobuje špinavý dážď. Po zrážkach si nájdete poriadne zašpinené autá, záhradný nábytok, parapety, strechy a prakticky všetko, čo bude vystavené dnešnému dažďu, bude pokryté vrstvou hnedých zrniek.

Dnes sa preto neodporúča umývať autá, vhodnejšie je počkať do zajtrajšieho dňa. Voda stiahne všetky prachové čiastočky na zem a vzduch sa od saharského prachu prečistí. Umývanie auta by dnes preto bolo zbytočné, keďže bude zajtra pravdepodobne potrebné ďalšie umytie.

Hoci saharský prach spôsobuje špinavý dážď, pre prírodu má výrazne pozitívne účinky. Prach zo Sahary obsahuje množstvo minerálov, ako je fosfor, ktoré sú dôležité pre rast rastlín. Prísun týchto častíc je napríklad životne dôležitý pre Amazonský prales, ktorý bez nich nemôže prosperovať tak, ako ho dnes poznáme.


Ako si vyčistiť auto?

Ak je pieskom pokryté celé auto, určite sa ho nesnažte čistiť prstami. Jemné častice môžu zanechať drobné ryhy v krycej vrstve laku. Taktiež sa odporúča vyčistiť čelné sklo skôr, než použijete stierače. Inak hrozí poškriabanie skla a predovšetkým poškodenie gumičiek stieračov.

V prípade, že si vozidlo umývate sami, pred použitím saponátu povrch opláchnite vodou. Najlepšie je striekať ju pod 45-stupňovým uhlom. Ďalšou možnosťou sú profesionálne ručné umyvárne, kde sa vám o auto postará trénovaný personál.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: imeteo.sk