Neďaleko Bratislavy zúrilo tornádo. Priniesla ho supercela z Rakúska


Foto: Neďaleko Bratislavy zúrilo tornádo. Priniesla ho supercela z Rakúska Foto: SHMÚ

Aktuálne počasie je poriadne divoké. Bratislavu potrápila nočná búrka počas ktorej museli zasahovať hasiči a voda zaliala aj ulice a cesty. To však nie je nič oproti tomu, čo sa v nedeľu odohrávalo v maďarskom meste Szombathely. Tornádo by sme čakali skôr niekde v okolí rovníka, v pokojnom stredoeurópskom meste vzdialenom niečo cez 100 kilometrov od Bratislavy, však poriadne prekvapilo.

„Silné supercelárne búrky sa už blížia k našim juhozápadným hraniciam. Vzhľadom na ich radarové črty môžu prinášať veľké krúpy, prívalový dážď a silný vietor. Kamera v Szombathely zachytila aj formujúce sa tornádo“ oznámil včera SHMÚ.

Tornádo sa vyformovalo nad územím Rakúska a neskôr zasiahlo mesto v západnom Maďarsku. „Prvé náznaky prišli už z rakúskeho Grosspetersdorf. Táto supercelárna búrka postupovala k maďarskému mestu Szombathely, kde sa už naplno prejavila a vyskytlo sa tornádo,“ píše portál imeteo.sk.

Zaujímavý meteorologický úkaz bolo vidieť aj na území Slovenska. Takto tornádo v Maďarsku zachytil jeden z obyvateľov obce Veľký Biel, ktorá sa nachádza pri Senci:

Zdroj: FB Peter Turenič st.

Prečítajte si viac: