Železnice menia cestovný poriadok. V rýchlikoch z Bratislavy do Bystrice sa bude presadať na autobus, zavedú dámske kupé


Foto: Železnice menia cestovný poriadok. V rýchlikoch z Bratislavy do Bystrice sa bude presadať na autobus, zavedú dámske kupé Foto: FB ZSSK

Zmeny v cestovnom poriadku pocítia predovšetkým cestujúci na trase Bratislava - Banská Bystrica. Kvôli rekonštrukcii trate medzi Kozárovcami a Novom Baňou budú musieť na tomto úseku prestupovať na autobusy. Novinkou je aj zavedenie dámskych kupé v expresoch z hlavného mesta do Košíc, či cyklovozňov na Orave. Zmeny v cestovnom poriadku budú platiť od nedele 9. júna.

Rekonštrukcia trate v údolí Hrona by mala trvať do decembra, píše Denník N. Cestujúci budú na autobusy prestupovať v Kozárovciach a v Novej Bani nastúpia opäť na vlak. „Zaujímavosťou bude, že na pohronskom úseku trate nepôjdu klasické súpravy s rušňom a vozňami, ale elektrické jednotky,“ píše denník. To zároveň znamená, že na južnej trati do Košíc nebude dopravca vypravovať spacie vozne.

Kupé pre dámy

Novinkou je zavedenie dámskych kupé. ZSSK ich zaradí v expresoch z Bratislavy do Košíc a molo by ísť o jedno kupé v druhej triede. Spoločne s tichými zónami by malo ísť o miesta vyhradené špeciálne pre cestujúcich, ktorí vyhľadávajú nerušenú cestu vlakom.

„Medzi najvýraznejšie novinky v aktualizovanom grafikone od 9. júna patrí zavedenie tzv. tichých zón či dámskych kupé vo vybraných expresných vlakoch, ktoré jazdia na najfrekventovanejšej severnej trase z Bratislavy do Košíc. Cestujúci tieto miesta nájdu označené piktogramom,“ píše ZSSK v tlačovej správe.


Zdroj: ZSSK


Cyklovozne na Orave

Dopravca cyklovozne zaradí do štyroch vlakov, ktoré premávajú medzi Kraľovanmi a Trstenou. Celkovo bude k dispozícii 12 stojanov na bicykle. Vlaky s cyklovozňami však nebudú jazdiť každý deň. „Cyklovozeň bude k dispozícii počas víkendov a sviatkov. Tieto spojenia majú v Kraľovanoch prípoj na rýchliky linky Ex Bratislava – Košice. Cestujúci z celého Slovenska si tak pohodlne a bezpečne prepravia bicykel do nádhernej oravskej prírody,“ informuje ZSSK.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: