Horolezkyňa Janičová reaguje na incident na Evereste. Kto ukradol Poláčkovej stany a nechal na mieste moč?


Foto: Horolezkyňa Janičová reaguje na incident na Evereste. Kto ukradol Poláčkovej stany a nechal na mieste moč? Foto: Instagram/lenkavacval, lucia.janicova

Manžel slovenskej horolezkyne a ultrabežkyne Lenky Poláčkovej prehovoril o ich hrôzostrašnom zážitku na Mount Evereste. Ján Polaček opísal, ako im ľudia z inej výpravy ukradli stany, jedlo a nechali moč všade v okolí. Na mieste tiež nechali čiernu bundu patriacu agentúre Seven Summit Treks, ktorá výstup nezodpovedných horolezcov zastrešovala. Rovnakú bundu mala na sebe aj Lucia Janičová, ktorá vystúpila na Everest krátko pred Poláčkovou, vôbec ako prvá Slovenka. 

Vzťahy medzi horolezkyňami sú od doby výstupov napäté. Janičová priznala, že si ju Poláčková na sociálnych sieťach zablokovala. Čo presne sa na Evereste stalo a či sú Poláčkove slová pravdivé sme sa pýtali aj agentúry Seven Summit Treks. Tá však na naše dotazy nereagovala. Poláček však vo svojom príspevku opísal, ako jeden z nezodpovedných horolezcov pustil dole kopcom kyslíkovú fľašu a takmer zabil člena ich tímu. 


Incident sa napokon rozhodla komentovať aj samotná Lucia Janičová, ktorá priznala, že bola súčasťou medzinárodnej skupiny, ktorá mala stany ukradnúť. „Dopočula som sa o Lenkinom a Honzovom incidente. Takéto správanie v horách nemá miesto a tvrdo odsudzujem. Je mi to ľudsky ľúto a ako horolezkyňu ma to mrzí vôbec počuť o niečom takom,“ napísala v instagramovom príbehu a dodáva, že to vrhá zlé svetlo na celú medzinárodnú skupinu, ktorej bola súčasťou. 

Agentúru Seven Summit Treks si vybrala pre jej dobré meno a na základe Jánovho postu sa rozhodla kontaktovať nepálske autority, aby vec prešetrili. „Tak, ako som sa viackrát vyjadrila aj pre médiá - Lenka k jej výkonu gratulujem, teším sa z úspechu každému, komu sa podarilo vyjsť na Everest,“ uzatvára.

Prečítajte si viac: