FOTO: Býval v ňom Milan Lasica a interiér navrhol slávny architekt. Byt na Dostojevského rade dostal luxusnú podobu


FOTO: Býval v ňom Milan Lasica a interiér navrhol slávny architekt. Byt na Dostojevského rade dostal luxusnú podobu
Galéria: 15 fotiek
Foto: FB Beatiful Bratislava

Keď tento byt pred takmer 100 rokmi zariaďovali, urobili to tak kvalitne, že sa jeho interiér dostal do popredných európskych dizajnových časopisov. Po revolúcii v roku 1989 ho obývali Milan Lasica, Magda Vášaryová a ich dcéry, a vnútrajšok bytu na prestížnej adrese v centre hlavného mesta si stále uchoval kvality a krásu z čias svojho vzniku. To sa zmenilo až po smrti známeho herca, speváka a kabaretiéra, keď byt predali. V galérii si môžete pozrieť, ako vyzerá dnes.

Bytový dom stojí na Dostojevského rade a samotný byt s rozlohou 200 metrov štvorcových, ktorý až do svojej smrti obýval Milan Lasica, má bohatú históriu.

„Jan Leng, ktorý spolu s bratom Fritzom vlastnil dodávateľskú spoločnosť na keramiku J&F Leng, si vyhliadol byt pre svoju rodinu v novostavbe na Dostojevského rade. Poňal to veľkolepo - interiér si nechal navrhnúť od architekta Fritza Grossa, žiaka slávneho Adolfa Loosa. Bola to veľká vec a fotografie z realizácie sa dostali do popredných dizajnových časopisov na západe,“ informuje stránka Beatiful Bratislava na sociálnej sieti.

Pôvodný majiteľ bytu neskôr za Slovenského štátu emigroval a s rodinou sa usadil vo Švédsku. Byt však napriek tomu v takmer nezmenej podobe prečkal nasledujúce roky až do nedávnej minulosti. „Je až neuveriteľné, že časť imobiliáru od Fritza Grossa sa zachovala v byte dodnes. Zariadenie (čiastočne) vydržalo vojnu, socializmus a aj divoké 90. roky.“


V byte sa zachovala napríklad pôvodná vitrína, či rôzne interiérové doplnky. Jeho súčasťou bola aj zimná záhrada. Stránka Beatiful Bratislava uvádza aj to, že pôvodná knižnica síce z bytu zmizla, avšak podarilo sa im ju objaviť niekde na východnom Slovensku. Za socializmu však odstránili pôvodné kľučky na dverách a na dlážke bolo niekoľko vrstiev kobercov. Byt vtedy obývalo 15 zdravotných sestričiek.

Po revolúcii v roku 1989 v byte býval Milan Lasica s Magdou Vášaryovou a dcérami. Po smrti umelca v roku 2021 sa byt jeho manželka rozhodla predať, pôvodná medializovaná cena bola 950 tisíc eur, neskôr ju o 100 tisíc znížili. Byt aktuálne kompletne zrekonštruovali a dostal tak novú podobu s nádychom moderného luxusu.

Zdroj: Instagram Beatiful Bratislava


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: