Na dramatický vývoj situácie v najsledovanejšej televízii reaguje aj verejnosť. Vedenie média včera po otvorenej výzve viac ako stovky zamestnancov, ktorí sa postavili za Michala Kovačiča a Na telo, oznámilo koniec populárnej politickej diskusnej relácie a moderátora poslalo domov.
To nenechalo chladných aktivistov, ktorí okamžite zorganizovali verejnú petíciu za záchranu Na telo aj s Michalom Kovačičom. Jej iniciátori sa predstavili ako „diváci a diváčky“ Markízy a okrem zachovania relácie žiadajú aj to, aby vedenie televízie nepodliehalo tlakom politikov.
„Relácia Na telo bola dlhé roky dôležitým priestorom verejnej diskusie a moderátor Michal Kovačič jej kľúčovým aktérom. Je preto nevyhnutné, aby najsledovanejšia televízia disponovala takýmto formátom aj naďalej a prispievala tak ku kultivácii spoločenských rozdielov,“ píšu vo výzve.
Petíciu zatiaľ podpísalo takmer 4800 ľudí. V diskusii na stránke petície nechali aj takéto odkazy: „Chcem nezávislé spravodajstvo,“ alebo „Sloboda médií je základom demokracie.“
Na dianie okolo televízie reagujú aj politici. Mimoparlamentná strana Demokrati na dnes zvoláva pred sídlom televízie v Záhorskej Bystrici protest. Strana tvrdí, že v Markíze prebieha pokus o cenzúru a dávajú to do súvislosti s vyhrážkami vládnych predstaviteľov, že „neposlušné“ médiá nedostanú štátnu reklamu.
„Pozývame všetkých naprieč politickým spektrom. Pozývame predstaviteľov všetkých politických strán, ktorým záleží na slobodných médiách a ich sympatizantov. Je jedno, koho ste volili alebo koho budete voliť, teraz ide o slobodu médií a právo na informácie, teraz ide stranícka politika bokom,“ zverejnili Demokrati na sociálnej sieti.
Včera na udalosti v Markíze zareagovalo aj Progresívne Slovensko, ktoré novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho vyzvalo, aby sa médií zastal. „Jasne sa vyjadrite, že ako prezident nebudete bojkotovať žiadnu z týchto celoštátnych televízií, rozhlasov a denníkov. Že sa nepridáte k tým, ktorí na nich zvyšujú tlak a znemožňujú im robiť ich prácu ochrancov demokracie.“
Vládni politici zatiaľ dianie v Markíze príliš nekomentujú. Výnimkou je štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher zo Smeru, ktorý napísal, že v Markíze neprebieha strata slobody a nezávislosti, ale „v Markíze prebieha presný opak, očista od ideologických nánosov, ktoré v komerčnej televízii, rovnako ako aj v tej verejnoprávnej, škodia vecnej a slobodnej diskusii, či objektívnemu informovaniu.“
Markízu si nedáme, kričal Fico v roku 1998
Pred Markízou sa protestovalo aj v roku 1998. Televíziu sa vtedy pokúsil ovládnuť Marián Kočner, ktorého firma Gamatex si voči Markíze uplatňovala pohľadávky. V auguste 1998 spor vyvrcholil, keď Kočner prišiel do budovy televízie spolu s ochrankou a začali ju obsadzovať. Kým sa im podarilo vniknúť do vysielacieho štúdia, stihli sa v ňom zatvoriť niektorí redaktori, ktorí v živom vstupe ohlásili, že „Markízu obsadzuje mafia.“
Krátko pred parlamentnými voľbami v septembri 1998 sa pred televíziou uskutočnil protest, ktorý organizovala vtedajšia opozícia voči Vladimírovi Mečiarovi. Na zhromaždení „Zachráňme Markízu“ sa zúčastnili tisíce ľudí. Spoločne na pódiu vystúpili líder kandidátky SDK Mikuláš Dzurinda, ale aj Robert Fico, vtedy ešte politik Strany demokratickej ľavice. „Markízu si nedáme,“ kričal vtedy Fico spoločne s Dzurindom.