Mesto začína spúšťať fontány


Foto: Mesto začína spúšťať fontány

Príjemnú atmosféru na námestiach a v parkoch hlavného mesta Bratislavy vytvárajú už tradične fontány, ktoré osviežujú vzduch a pri malom vetríku aj osviežujú spŕškou vody v letnej horúčave. Po zimnej prestávke sa môžu všetci Bratislavčania a návštevníci mesta tešiť v piatok 17. apríla o 13.00 h na spustenie prvých piatich z 37 fontán do prevádzky v tohtoročnej sezóne.

Aj to bude znakom odštartovania ďalšej letnej sezóny. Správca mestských fontán, Generálny investor Bratislavy (GIB), ako prvé po zimnej prestávke a technickej príprave sprevádzkuje fontány v historickom jadre a širšom centre Bratislavy - Ganymedovu fontánu na Hviezdoslavovom námestí,  Rolandovu (Maximiliánovu) fontánu na Hlavnom námestí, fontánu Dievča s krčahom na Františkánskom námestí, fontánu s figúrou leva na Námestí SNP pred Starou tržnicou a fontánu Planéta mieru na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom.

Ostatné fontány bude GIB postupne spúšťať tak, aby boli funkčné ku obľúbenému podujatiu Dni otvorených dverí samosprávy, ktoré sa uskutoční 24. až 26. apríla 2015.  Pre zaujímavosť, fontány v správe GIB spotrebujú ročne 15.000 m3 vody.  Najnáročnejšia na spotrebu vody – 2.000 m3 – bola známa fontána Družba na Námestí Slobody, táto fontána však v súčasnosti nie funkčná.

GIB zabezpečuje aj údržbu a prevádzku pitných fontánok v centre, v roku 2015 ich bude deväť. Od 1. mája 2015 bude v prevádzke 8 pitných fontánok, fontána Váza II je vo fáze reštaurovania a následne bude osadená na druhom nádvorí Primaciálneho paláca so spustením prevádzky v júni.

Bratislavu môžeme nazvať aj mestom fontán. Na jej území je vyše 140 fontán, mnohé z nich patria okrem mesta aj mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám a iným vlastníkom.