V Ružinove by mal vyrásť nový parkovací dom, jeho výstavba bude stáť asi 2 milióny eur


Foto: V Ružinove by mal vyrásť nový parkovací dom, jeho výstavba bude stáť asi 2 milióny eur
Galéria: 7 fotiek
Foto: Mestská časť Bratislava - Ružinov/EIA

V Bratislavskej mestskej časti Ružinov by mal vyrásť nový parkovací dom U deda. Ten od júna 2023 prechádza posudzovaním vplyvov na životné prostredie. Na rozhodnutie okresného úradu sa podľa portálu yimba.sk stále čaká, začiatkom roka však projekt získal súhlasné záväzné stanovisko mesta.

Parkovací dom by sa mal nachádzať na Drieňovej ulici, na ploche ohraničenej Haburskou a Zálužickou ulicou. Pred pozemkom sa nachádza autobusová zastávka Solivarská. Parkovací dom sa vystavia na dnešnom asfaltovom parkovisku v lokalite.

Nových 118 parkovacích miest

Názov dostal podľa obľúbeného hostinca U Deda, s ktorým bude susediť. Pôjde o trojpodlažnú budovu, ktorá bude mať dve nadzemné a jedno podzemné podlažie. Celý objekt bude členený do piatich výškových úrovní, ktoré budú navzájom prepojené rampami. 

Výstavbou tak vznikne 118 parkovacích miest, z ktorých šesť bude pre zdravotne znevýhodnených občanov. Tie budú umiestnené na prízemí, kde bude aj hygienické zázemie pre užívateľov a kancelária pre spravujúci personál. V budove sa budú nachádzať aj požiarne schodiská, ktoré sa pripoja zo severnej a južnej strany fasády.


Vjazd bude zo severnej strany. Druhé nadzemné podlažie bude riešené ako ustupujúce s parkovaním na streche parkovacieho domu. Zastavaná plocha by mala tvoriť 1 430 metrov štvorcových, čo je skoro tretina z celkovej plochy dnešného parkoviska. Súčasťou navrhovanej stavby je aj jeho obnova. Na tejto ploche vznikne 73 parkovacích miest pre automobily a dve pre motocykle.

Výstavba parkovacie domu by podľa odhadov mala stáť dva milióny eur. Spustenie prevádzky sa očakáva v roku 2025, na čo je však potrebné skoré vydanie rozhodnutia. Ako uviedol portál yimba.sk, pokiaľ nenastanú komplikácie, ako napríklad odpor verejnosti, termín je stále reálny.

Obyvatelia môžu posielať pripomienky k projektu miestnej samospráve. Ružinov plánuje vybudovať ďalšie parkovacie domy aj na Exnárovej ulici a pri Štrkovci. Rovnako chce opraviť parkoviská na Mesačnej a Súmračnej. Či sa opraví požiarom poškodená garáž na Drieňovej, je otázne.


 
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu