V Bratislave sa objavil nebezpečný ázijský tigrovaný komár, prenáša 20 rôznych vírusov


Foto: V Bratislave sa objavil nebezpečný ázijský tigrovaný komár, prenáša 20 rôznych vírusov Foto: pexels.com

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied potvrdilo, že v Bratislave sa nachádza nebezpečný ázijský tigrovaný komár. Tento druh, tiež známy ako Aedes albopictus, prenáša vyše 20 rôznych vírusov. Objaviť sa ho podľa Denníka N podarilo na základe zberu dát od verejnosti z roku 2023.

„Keďže išlo o viacero nálezov v rámci mestskej časti Ružinov, predpokladáme, že je tu tento komár už usídlený,“ doplnila odborníčka na komáre z Biomedicínskeho centra SAV Viktória Čabanová.

Aedes albopictus patrí medzi invázne druhy, ktoré sa z Ázie rozšírili po celom svete pomocou dovozu komodít, ako napríklad pneumatík alebo okrasného bambusu. Podľa odborníkov ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v Európe vyskytuje.

Prenáša až 22 rôznych vírusov, ako je západonílsky vírus, ktorý na Slovensku území už cirkuluje, ale prenáša aj exotické vírusy, ako sú dengue, chikungunya, zika alebo žltá zimnica.

Výskyt ázijského tigrovaného komára prispel k tomu, že v roku 2023 bol zaznamenaný najvyšší počet lokálne nadobudnutých infekcií spôsobených vírusom dengue v Európe, najmä vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku. Na Slovensku sa tento druh komára objavil už v roku 2012 v okolí Košíc, ale v tom čase sa mu nepodarilo usídliť. 


Jeho uštipnutie je agresívne

Sezóna komára Aedes albopictus sa začína v apríli a končí sa začiatkom novembra. Na rozdiel od ostatných komárov je aktívny cez deň. Nájdeme ho v interiéri a v tesnej blízkosti obydlí. Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia alebo odpad naplnený vodou

Jeho uštipnutie je veľmi agresívne. Je významným prenášačom ochorení, preto je potrebné sledovať a regulovať jeho populáciu. Tento druh komára má dolet od miesta vyliahnutia iba 200 až 500 metrov, čo je oproti bežným komárom podstatne menej. Tento ázijský komár dokáže prežiť v našich klimatických podmienkach aj zimu.

„Vzhľadom na riziká je veľmi dôležité monitorovať výskyt inváznych komárov a ochorenia, ktoré prenášajú. V jeho regulácii zohrávajú významnú úlohu hlavne obyvatelia, pretože bez nich nie je možné tieto komáre eliminovať. Svojou aktivitou má každý z nás vplyv na to, do akej miery nám bude v budúcnosti hroziť riziko infekcie aj exotickými vírusmi. Príkladom je aj voľne pohodený odpad, ktorý produkujeme a inváznym komárom slúži na množenie,“ uviedla pre Denník N Viktória Čabanová.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu