- dnes - 17:20
Facebook dokázal nemožné: Petržalské dvojičky z viac ako 40-ročnej fotky vypátrali za dve hodiny
Facebook dokázal za pár hodín to, čo by nám niekedy trvalo dni či týždne. Komunita na sociálnej sieti vypátrala identitu dvojičiek zo starej fotografie, ktorá sa objavila na plagáte k výstave v petržalskej galérii.
Príbeh sa začal na vernisáži výstavy fotografa Pavla Mikulášeka v galérii Dočasný kultúrny priestor na Rovniankovej 5. Na titulnej snímke bol zachytený zimný moment spred takmer štyroch desaťročí – mladá mama s ročnými dvojičkami v netradičnom kočíku zapadnutom v snehu pred panelákom v Petržalke.
Hoci identita detí pôvodne nebola známa, do pátrania sa zapojila komunita okolo facebookovej stránky Prešpurčina ešče nezgegla. Jej zakladateľ Ivor Švihran navrhol kurátorovi Martinovi Klieblovi, že sa pokúsi dvojičky nájsť. Podľa jeho slov sa to podarilo približne do dvoch hodín.
Nečakaný rozruch zaregistrovala aj samotná rodina. „Celý deň mi pípali správy, ale pre pracovné povinnosti som sa nemohla pozrieť, čo sa deje. Vôbec som to nechápala – hovorila som si: veď nemám narodeniny!“ povedala mama dvojičiek pani Šestáková. Ozývali sa jej aj ľudia, s ktorými sa roky nevidela.
Z dievčatiek na fotografii sú dnes dospelé ženy – Zuzana a Anita, ktoré krátko pred výstavou oslávili štyridsiatku. „Ozývali sa nám aj ľudia, s ktorými sme sa roky nevideli – prepáč, ale nie ste tie deti z fotografie ty so sestrou?“ spomínajú.
Samotná snímka má pre rodinu ešte väčší význam. „Je to totiž naša jediná fotka v kočíku,“ prezradili. Zaujímavosťou je aj samotný kočík – nešlo o bežný model, ale o dve „bugyny“ spojené dokopy, ktoré mama získala od známeho. V časoch socializmu išlo o raritu.
Dvojičky prežili detstvo v Petržalke, kde bývali do deviatich rokov. Aj neskôr sa sem pravidelne vracali za starými rodičmi. „Petržalka bola pre nás druhý domov,“ hovoria. Spomínajú na časy, keď na sídlisku chýbali ihriská, no deti si vystačili s vlastnou fantáziou. „Nemali sme ihriská, mali sme prašiak za domom a ten bol pre nás, čím sme chceli – loďou, kozmickou raketou…,“ opisujú.
Dnes už každá žije inde. Anita ostala v Bratislave, zatiaľ čo Zuzana sa presťahovala bližšie k prírode. Ich mama žije v Maďarsku. Celý príbeh sa stal dôkazom, že sociálne siete nemusia byť len zdrojom konfliktov, ale dokážu aj spájať ľudí a oživovať zabudnuté príbehy.
Minútky zo Slovenska
- 18:20 Doprava v Piešťanoch sa skomplikuje. Kľúčové križovatky uzavrú, mesto vydalo varovanie aj pre futbalových fanúšikov
- 18:20 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na Slížovici pokrstia nový album a odštartujú megaturné
- 18:20 FOTO: Nestihli ste prechádzku po rozkvitnutej Brdárke? Čerešňový raj očami fotografa vám vyrazí dych
- 18:20 V Beckove majú originálnu inštaláciu, na hrade osadili starý klavír, namiesto hudobníka na ňom hrá vietor
- 18:20 FOTO: Liptov ukrýva až desať jedinečných hojdačiek s výhľadmi. Poznáte ich všetky?
- 18:20 Dopravný podnik hľadá päť mamičiek z prešovskej MHD, ktoré majú za sebou výnimočný príbeh. Nominujte aj vy
- 18:20 FOTO: Čo bude s Námestím mládeže vo Zvolene? Obyvatelia prišli s viacerými návrhmi ako priestor oživiť
- 18:00 Napätie v žilinskom Mobise rastie. Rokovania o mzdách zatiaľ bez dohody, hrozí aj štrajk
- 17:59 V obci vzdialenej len pár kilometrov od Poltára videli až päť medveďov, v noci a ráno nechoďte von sami, vyzýva obec
- 17:30 Hororová návšteva cintorína na Spiši je plná otáznikov. Čo mohlo spôsobiť záhadné zvuky zo záhrobia?
- 17:23 Hasiči zasahujú pri požiari v katastri obce Nesluša. Oheň vypukol v lesnom poraste v časti Hutyrovci
- 17:20 Dvom Slovákom sa cez víkend mimoriadne darilo, jednému stačilo pár eur a prilepšil si o desaťtisíce
- 17:20 FOTO: Riaditeľ zvolenskej školy reaguje na návrh ministra Tomáša, ukázal realitu detí, ktoré žijú bez vody a elektriny
- 17:15 FOTO: V obci na Spiši sa miestni obyvatelia zomkli a ukázali, ako sa to robí! Spoločnými silami prepojili dva svety
- 17:10 Druhé narodeniny nitrianskeho parku sa blížia. Mesto chystá oslavu a hľadá predajcov, doba podania žiadostí sa kráti