VIDEO: Konfrontácia ministerky Šimkovičovej v Abu Dabí. Padli aj nadávky


Foto: VIDEO: Konfrontácia ministerky Šimkovičovej v Abu Dabí. Padli aj nadávky Foto: Facebook/ Martina Šimkovičová

Ministerstvo kultúry SR na svojej webovej stránke ešte 13. februára informovalo o tom, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa zúčastnila na medzinárodnej konferencii UNESCO v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abu Dabí.

Počas otvorenia konferencie využila príležitosť a vystúpila v rámci panelu na tému Kvalitného celoživotného vzdelávania v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti. Z jej prejavu vzniklo aj video, ktoré obletelo slovenské médiá a sociálne siete.

Šimkovičová však nebola jedinou slovenskou političkou, ktorá odcestovala do Spojených arabských emirátov. Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič totiž zverejnil príspevok s videom, v ktorom vystupuje hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Ten vo videu tvrdí, že prišiel ministerku skontrolovať.

Vrcholom videa je konfrontácia ministerky Šimkovičovej s hovorcom Bystrianskym. Ten otvorí dvere na vozidle, kde sedí ministerka kultúry a opýta sa jej na pracovnú cestu a jej prínos pre Slovensko. Ministerka mu neodpovie, no položí mu inú otázku.


Zaujíma ju, z akého média alebo inštitúcie je, na čo jej odpovedá, že je „zástupcom všetkých daňových poplatníkov“. Keď ani po druhýkrát nedostala žiadanú odpoveď, generálny tajomník ministerstva Lukáš Machala ho chytí za plece a s vulgarizmami ho od auta odtiahne.


O tom, že ju mal niekto obťažovať, hovorila ešte  vo štvrtok 15. februára, o čom informuje portál Pravda.sk. „Kto zaplatil cestu a ubytovanie dvom provokatérom? S akým zámerom a akým cieľom?” pýtala sa Šimkovičová. Zároveň skonštatovala, že to bol „cirkus, aký poznáme z čias Igora Matoviča.”

Viacero dôvodov na nespokojnosť

Hovorca hnutia Slovensko ďalej vo videu vysvetľuje, čo sa im na pracovnej ceste ministerky nepáči. Jedným z problémov má byť jej dĺžka. Ministerka sa mala v Spojených arabských emirátoch zdržať šesť dní, a to aj napriek tomu, že konferencia trvala iba dva a pol dňa.

Ďalej poukazuje na to, ako ministerka neváha pózovať a pri každej príležitosti ju jej asistentka mala odfotografovať. Zároveň vraj odignorovala väčšinu programu konferencie vrátane 16 odborných diskusií na dôležité témy, medzi nimi aj financovanie kultúry.

V posledný deň konferencie z nej mala odísť predčasne, a to pred hlasovaním o Rámci UNESCO pre vzdelávanie v kultúre a umení a jej ukončením. Rámec prijímali ministri školstva a kultúry viacerých krajín a zverejnilo ho aj Ministerstvo kultúry SR na svojej webovej stránke.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu