- 4. február 2026 o 15:20
Bratislavský kultúrny priestor Fuga po 14 rokoch končí. Dvere definitívne zatvorí už o pár dní
Nezávislý kultúrny priestor Fuga v centre Bratislavy oznámil, že po 14 rokoch ukončí svoju činnosť. Podnik, ktorý dlhé roky fungoval ako útočisko pre alternatívnu hudbu, experiment a nezávislé umelecké projekty, zatvorí svoje dvere 15. februára.
„S ťažkým srdcom musíme oznámiť, že Space for missing culture Fuga ukončí svoju činnosť,“ uviedol tím v oficiálnom vyhlásení. Prevádzkovatelia zároveň pripomenuli, že keď Fuga vznikala, len málokto si vedel predstaviť, aký výrazný vplyv bude mať na miestnu kultúrnu scénu. „Prešli ňou celé generácie návštevníkov, umelcov, promotérov aj členov tímu,“ odkázali s poďakovaním všetkým, ktorí sa na jej fungovaní podieľali. Podľa nich sa podarilo vytvoriť niečo výnimočné, čo v ľuďoch zostane aj po jej zániku.
Fuga bola od roku 2012 miestom pre hudbu a umenie, ktoré inde v meste často nemali priestor. Profilovala sa ako útočisko pre „neviditeľné“ a podzemné scény, experimentálne projekty, súčasné klubové zvuky aj zvukové umenie. Charakteristická bola čierna klubová sála s dôrazom na kvalitný zvuk a dramaturgiu, ktorá spájala nové a progresívne prúdy naprieč žánrami.
Priestor prevádzkoval nezávislý kolektív Forum Absurdum. Okrem koncertov a klubových nocí zohrávala Fuga dôležitú úlohu aj ako komunitné miesto. Počas letných mesiacov sa jej dvorček menil na otvorený priestor pre stretnutia lokálnej hudobnej a umeleckej scény, DJ sety rezidentov, menšie podujatia a neformálne posedenia s voľným vstupom.
Koniec FUGY veľmi zasiahol aj jej návštevníkov. Tí v diskusii na sociálnych sieťach vyjadrili ľútosť aj podporu v desiatkach príspevkov zo Slovenska, ale aj z mnohých iných krajín.
„Posledný undergroundový mohykán. Miesto, kde sa človek cítil vždy ako doma,“ napísal Poly. Iní otvorene priznávajú, že koniec priestoru vnímajú ako ďalší úder pre kultúrny život v hlavnom meste. „Prečo Fuga? Bratislava úplne prichádza o underground,“ odkázal Lukáš.
Silné reakcie prichádzali aj zo zahraničia. Sam z Anglicka napísal, že do Bratislavy sa vrátil len kvôli Fuge. „Najlepší klub v Európe, v akom som kedy bol. Po prvý raz som tam prišiel s priateľkou a zážitok bol taký silný, že sme sa vrátili znova. Je to veľmi smutný deň, sme zdrvení,“ napísal.
Pre viacerých komentujúcich bola Fuga miestom osobných míľnikov. „Vo Fuge som zažila moje prvé pivo aj prvý koncert. Mám odtiaľ veľa šialených a krásnych spomienok, na ktoré nikdy nezabudnem,“ napísala jedna z návštevníčok. Iná dodala: „Kus môjho života. Najlepšie miesto v Bratislave.“
Ozvali sa aj ľudia, ktorí boli súčasťou fungovania priestoru. „Päť rokov práce za barom v tejto diere sa mi navždy vrylo do pamäti. Som rada, že mám na čo spomínať, bolo mi cťou,“ napísala Andrea. Hudobníci spomínali na konkrétne koncerty a krsty albumov. „Krstili sme u vás Balady. Je to desať rokov dozadu a dodnes je to krásna spomienka,“ odkázali Robert a Martin.
Nechýbali ani výzvy na záchranu priestoru. Viacerí diskutujúci navrhovali zbierku, petíciu či pomoc zo strany mesta. „Prosím vás, nezatvárajte to. Skúsme tomu nejako pomôcť, ľudia sa radi poskladajú,“ napísala Zuzana. Podobne reagovali aj ďalší: „To sa musí dať nejako zachrániť. Zbierka?“
Diskusia ukazuje, že Fuga zanechala výraznú stopu nielen v bratislavskej hudobnej scéne, ale aj v osobných príbehoch ľudí. Pre mnohých bola miestom slobody, prvých koncertov, nocí strávených tancom aj práce, ktorá mala zmysel. Ako napísal jeden z komentujúcich: „Fuga ostane, aj keď Fuga skončí.“
Minútky zo Slovenska
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 24.04. Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. VIDEO: Novorodenecké dvojičky zo Spišskej roztopia vaše srdce, braček spoznal svoju sestričku v prvej sekunde