Dávajte si pozor. V Bratislave už polícia vyzbierala viac ako 33-tisíc eur za parkovanie na chodníkoch


Foto: Dávajte si pozor. V Bratislave už polícia vyzbierala viac ako 33-tisíc eur za parkovanie na chodníkoch Foto: Facebook/Mestská polícia Bratislava

Od platnosti zákazu parkovania na chodníkoch do konca januára 2024 udelili mestskí policajti v Bratislave už 2 838 blokových pokút. Od vodičov tak vyzbierali za porušenie tohto nariadenia celkovo 33 550 eur. Zároveň vystavili aj 6 542 pokút formou objektívnej zodpovednosti, v tomto prípade je už viac ako polovica rozkazov podľa mestskej polície uhradená. 

V prípade využitia objektívnej zodpovednosti je pokuta za parkovanie na chodníku zákonom pevne stanovená na 78 eur. Ak ju však uhradíte do 15 dní od doručenia rozkazu, znižuje sa na 2/3 plnej výšky, čo predstavuje 52 eur. Pokuta sa v tomto prípade považuje za uhradenú v plnej výške. Mestská polícia zároveň upozorňuje, že táto štatistika nezahŕňa zóny PAAS, keďže v týchto oblastiach je akékoľvek státie mimo vyznačených boxov priestupkom.

Kde je naďalej problém s parkovaním na chodníkoch?

„Stále vnímame, že sú oblasti v meste, kde je nie je jednoduché nájsť regulárne miesto na parkovanie vozidla a ľudia, aj keď riskujú pokutu, parkujú na chodníkoch blízko svojich domov a nevyužívajú parkovacie plochy, ktoré bývajú vo väčších vzdialenostiach, napríklad Dlhé diely,“ doplnila hovorkyňa Mestskej polície Bratislavy Barbora Krajčovičová.

Medzi najvyťaženejšie oblasti patria podľa nej tiež Kramáre, najmä úsek Limbovej ulice, kde sa nachádza Univerzitná nemocnica Bratislava. Medzi ulice, kde dochádza často k porušovaniu zákazu parkovania na chodníkoch patria aj lokalita Mlynských Nív či Mierová ulica v Ružinove.


Na začiatku dávali len napomenutie

Bratislavská mestská polícia zároveň priznala, že v prvých dvoch týždňov účinnosti zákazu pristupovali k vodičom miernejšie a riešili to formou napomenutí. V tom čase si uvedomovali, že každá zásadná zmena si vyžaduje určitý čas, kým si na ňu ľudia zvyknú. Neskôr už začali riešiť tieto porušenia cez inštitút objektívnej zodpovednosti alebo ukladaním blokových pokút.

Mestská polícia v Bratislave pred platnosťou zákazu parkovania na chodníkoch robila tiež informačnú kampaň, čím chcela vodičov upozorniť na toto prichádzajúce nariadenie. Okrem sociálnych sietí a médií využívala aj informačné nálepky, ktoré príslušníci polície umiestňovali na okná áut.

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu