- 21. november 2025 o 10:30
Exprimátorka Vaľová sa vzdala mandátu, má mať namierené na veľvyslanectvo v Prahe
V politickom zákulisí to opäť vrie. Poslankyňa strany Smer-SD a bývalá primátorka Humenného Jana Vaľová sa vzdala mandátu v Národnej rade SR. Informáciu priniesla TV Markíza, ktorej ju potvrdil šéf poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. Ten len stručne uviedol, že rozhodnutie registruje a klub o ňom informoval. Strana ani samotná Vaľová však zatiaľ dôvody jej odchodu nekomentujú.
Mieri na ambasádu v Prahe?
Najväčší rozruch vyvolala informácia TV Markíza: podľa jej zistení by mala Vaľová zamieriť na slovenské veľvyslanectvo v Prahe, a to na doteraz nešpecifikovanú pozíciu. Zatiaľ ide o neoverené informácie, ktoré Prešovak nedokázal potvrdiť.
Redakcia už kontaktovala aj Janu Vaľovú, jej stanovisko doplníme hneď, ako ho poskytne.
Vaľová pritom naďalej pôsobí aj ako poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja (volebné obdobie 2022–2026). Je členkou Komisie kultúry a národnostných menšín a pôsobí tiež v Komisii na ochranu verejného záujmu pri Zastupiteľstve PSK.
Politička, ktorá vyvolávala silné emócie
Vaľová je verejnosti známa predovšetkým ako bývalá primátorka Humenného, kde bola roky považovaná za jednu z najmocnejších komunálnych političiek východu. Pôsobila tiež ako predsedníčka Únie žien Slovenska (ÚŽS) a aj táto pozícia bola sprevádzaná kontroverziami.
V roku 2019 získala ÚŽS 30-tisíc eur z rezervy vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho, čo vyvolalo otázky o účelnosti dotácie. Tesne pred komunálnymi voľbami v roku 2018 zas ÚŽS v Humennom spoluzorganizovala módnu šou spojenú s charitatívnou akciou, čo kritici vnímali ako predvolebný marketing.
Silnú pozornosť pútal aj jej osobný majetok. Médiá upozorňovali na to, že Vaľová mala podľa majetkových priznaní spoluvlastniť dva domy v Humennom, niekoľko záhrad a dvojgaráže. Zároveň bola spájaná s investíciou do dcérinho bytu v Prahe a s predkupným a užívacím právom k bytu v Karlových Varoch, ktorý však bol oficiálne vedený na jej bývalú asistentku.
Tieto otázniky riešila aj prokuratúra, napokon však vyšetrovanie majetku Vaľovej zastavila. Odchod poslankyne prichádza v čase, keď SaS aj opozícia kritizujú koalíciu za obsadzovanie štátnych pozícií straníckymi nominantmi.
Článok budeme aktualizovať o stanovisko poslankyne aj strany Smer-SD.
Minútky zo Slovenska
- 17:30 VIDEO: Kolobežkár jazdil v protismere na kruhovom objazde na Orave. Robí to pravidelne, tvrdia vodiči
- 17:30 Ak máte tento bicykel z Decathlonu, pozor! Predajca vyzýva zákazníkov na okamžité vrátanie, oprava bude BEZPLATNÁ
- 17:00 Študenti rozhodli. Toto je Učiteľ roka 2025 na MTF STU v Trnave
- 17:00 FOTO: Prešovčanov zaujala nádherná kvetinová výzdoba v Košiciach. Prečo to nemáme aj my?, pýtajú sa
- 17:00 FOTO: Milovníci kúpeľov sa do teplického Hammamu vracajú už celé roky, vedeli ste, že ide o európsky unikát?
- 17:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 16:35 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta sa vyšplhá až na 650 eur, no platí dôležitá výnimka
- 16:30 FOTO: Liptov ukrýva až desať jedinečných hojdačiek s výhľadmi. Poznáte ich všetky?
- 16:00 Lekárka z Bánoviec vyvracia mýty o mamografii a vysvetľuje najčastejšie obavy žien. Ide o bezpečné vyšetrenie, hovorí
- 16:00 Na posledný aprílový týždeň sú na východe naplánované odstávky elektriny, niektorí nebudú mať ani vodu
- 16:00 VIDEO: Vodiči v Sekierskej doline usmrcujú chránené živočíchy. Nejazdite ako blázni, apeluje poslankyňa zo Zvolena
- 15:30 Problémy s parkovaním riešia aj v obci pri Žiline. Vodič si našiel za oknom nepríjemný odkaz
- 15:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 15:00 PROGRAM: Košické Benátky, svetelná párty aj umenie v uliciach. Nenechajte si ujsť veľkolepé oslavy mesta Košice
- 15:00 Auto na cyklochodníku pri Považskej rozdelilo miestnych, niektorí riešia rizikové situácie, iní hovoria o výnimkách