- 24. december 2025 o 09:00 / aktualizované 25.12. o 22:55
ANKETA: Bratislavskí starostovia a starostky nám ukázali vianočné stromčeky a opísali, ako vyzerá ich Štedrý večer
Ako vyzerá Štedrý večer bratislavských starostov a starostiek? Bratislavak.sk oslovil každého z nich. Ukážeme vám, ako vyzerá ich vianočný stromček, prezradíme top vianočné skrýše a starostovia odhalia aj to, aký vianočný film je ich najobľúbenejší. Čo prajú Bratislavčanom k Vianociam a Novému roku?
Starosta Vrakune Martin Kuruc
Pod vianočným obrusom u nás nechýbajú šupinky z kapra, krájame jablko, či má hviezdičku, hádžeme orechy do všetkých rohov, aby sme sa počas roka nestratili, prestreté máme vždy o jeden tanier viac, ak by išiel okolo pocestný či žobrák. Jeme pred hlavným jedlom oplátku s medom a ovocie.
Následne pupáky s makom, pôstnu kapustnicu s hríbami na kyslo. Kapra so šalátom a deti filé. Snažím sa kúpiť to, čo potrebujú, ale aj nejaké prekvapko. Mám skrýšu v garáži medzi záhradnou technikou (smiech). A čo sa týka vianočných filmov, tak Tri oriešky pre Popolušku a tiež Poklad na Striebornom jazere, to, na čom som vyrastal.
Do nového roka 2026 želám hlavne pevné zdravie, veľa lásky, optimizmu a dobrých nápadov, ktoré menia malé sny na veľké skutky.

Starosta Nového Mesta Matúš Čupka
Štedrý večer trávime v úzkom rodinnom kruhu. Mojich aj manželkiných rodičov navštevujeme počas oboch vianočných sviatkov. S deťmi si spoločne sadneme za sviatočný stôl – každý si dá strúčik cesnaku pre zdravie a potom oplátku s medom na osladenie života.
Medzi naše tradície patrí strúčik cesnaku a oplátka s medom sú našou vianočnou tradíciou. A niekedy kapustnicu vymeníme za hríbovú polievku – podľa chuti a nálady. Večeriame kapustnicu alebo hríbovú polievku, rybu a zemiakový šalát.
Keď dojeme, presúvame sa k vianočnému stromčeku a prichádza ten najkrajší okamih – rozbaľovanie darčekov.

Naše deti píšu svoje priania na list Ježiškovi a my s manželkou väčšinou odhadneme, čo by tomu druhému urobilo radosť. A samozrejme – tajnú skrýšu máme, ale o tej viac neprezradím, nech zostane naozaj tajná. Z vianočných filmov pozeráme Sám doma, Cisárov pekár, Tri oriešky pre Popolušku a samozrejme Perinbabu.
Prajem všetkým čo najviac vzájomnej lásky, ľudskosti a štedrosti. Nech sa Bratislava vďaka tomu stane miestom, kde sa každý cíti prijatý, vítaný a rešpektovaný.
Starosta Petržalky Ján Hrčka
Štedrý večer trávim doma v pokoji a v kruhu svojej najbližšej rodiny. Rozkrajujeme jabĺčko a strúčik cesnaku. Pod tanierom si každý nájde peniažtek pre šťastie. Pre deti vyrábame vlastný adventný kalendár, ktorý ukrýva rôzne drobnosti. Na stole nesmú chýbať oblátky s medom ani tradičná kapustnica a ryba s majonézovým šalátom.

Osobne si na darčeky nepotrpím. Odkedy máme deti, užívame si hlavne to, ako sa tešia z darčekov oni. Darčeky zatiaľ pred nimi úspešne skrývame. Z vianočných filmov si rád pozriem Pelíšky. Máme živý stromček, ktorý ozdobujem ja so svojimi chlapcami. Po Vianociach ho dáme do ohrádky, ktorá je určená na zber vianočných stromčekov.
Prajem všetkým Petržalčanom a Bratislavčanom veľa správnych životných rozhodnutí a nech aj v ťažkých časoch, ktoré nás čakajú, nestratili nádej v lepší zajtrajšok.
Starosta Starého Mesta Matej Vagač
Štedrý večer trávime v komornom kruhu rodiny, berieme k nám s manželkou aj našich rodičov - z oboch strán. Večer má pokojný priebeh: pripravíme si slávnostne prestretý stôl, na chvíľu sa ideme prejsť, po návrate si spolu zaspievame koledy (sme pomerne hudobná rodina a je to naša malá tradícia) a rozprávame sa o roku, ktorý sme prežili. Darčeky si pod stromčekom rozbaľujeme postupne, jeden po druhom, aby sme si to užili všetci spolu.
Dôležitý je pre nás advent – spoločné nedeľné večery doma alebo s priateľmi. Je to čas stíšenia, spomalenia a rozhovorov, ktorý má svoju špecifickú atmosféru. Na Štedrý večer máme rybaciu polievku a rybu, čo je skôr bratislavská tradícia – nemávame kapustnicu.

Darčeky dávame skôr ako prekvapenie, ale priznávam, že čím sme starší, tým od veľkého obdarúvania ustupujeme. Darčekov si dávame menej, sú skôr symbolické. Snažíme sa, aby nás Vianoce nevyčerpávali naháňaním vecí a sústredili sme sa na spoločný čas. Keď boli naše deti malé, darčeky za nás dávali pod stromček naši ochotní susedia, kým sme boli na prechádzke. Uchovávali sme tým deťom to kúzlo Ježiška.
Nemáme televízor, takže vianočné filmy u nás nehrajú na pozadí automaticky. Nie som typ, ktorý musí prejsť všetky „povinné“ vianočné klasiky. Ale keď niečo, tak Popolušku.
Bratislavčanom prajem krajšiu, zelenšiu a čistejšiu Bratislavu, projekty, ktoré reálne zvyšujú kvalitu života – či už vo verejnom priestore, v doprave alebo v školstve. A osobne - úplne najviac zo všetkého prajem dobre využitý čas – viac času na blízkych, stretnutia, rozhovory. Čas je jediná vec, ktorá sa nedá kúpiť, ale dá sa darovať.
Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová
Na Štedrý večer sa vždy veľmi tešíme. Roky ho trávime najradšej s celou rodinou. Keďže nás je veľa, je
aj trochu rušný ale napriek tomu čarovný. Niet príjemnejšej vône ako vianočnej a niet krajšieho pohľadu ako na deti hrajúce sa pod stromčekom.
Držíme sa mnohého tradičného. Páči sa nám to a tešia sa z toho rovnako, ak nie viac, aj mladší
členovia rodiny. Živý kapor pláva vo vode. Stromček je prekvapením, lebo ho zdobíme v noci. Cez deň
sa postíme, dovárame, ochutnávame a tešíme na spoločnú večeru. Popoludní je už navarené,
napečené a všetko nachystané na niekoľko dní vopred. Venujeme sa osobnej úprave najmä teda
ženy.
Náš vianočný stôl je veľký, aby sme sa pomestili. Pred jedlom hlava rodiny prečíta stať z evanjelia o narodení Krista. V spoločnej modlitbe si spomenieme na tých, ktorí nemôžu byť s nami alebo nás už opustili. Potom dlho večeriame pri sviečkach.

Večeriame tradičné jedlá ako pôstnu kapustnicu, kapra a šalát. Oblátky, ovocie, vianočné pečivo, orechy. Podľa tradície by každý mal ochutnať aspoň kúsok zo všetkého na stole. Darčeky u nás bývajú prekvapením. Často hoci aj skromným, ale veľmi milým a osobným. V tom sú naše deti naozaj vynachádzavé.
Rada sa vraciam k Vianočnému anjelovi. Je to starý menej známy americký film o vystresovanej pokladníčke supermarketu, ktorá nemá rada Vianoce. Má málo času, málo peňazí, zhon v práci a deti píšu Ježiškovi želania, ktoré nevie splniť. Myslím, že mnohé dnešné mamy by sa v nej našli a určite by našli vo filme aj inšpiráciu, ako ďalej v takejto situácii. Odporúčam.
Bratislavčanom prajem veľa dobrého. Myslím tým najmä tak vzácny pokoj a vzájomnú doproprajnosť. Na Štedrý večer bielu perinu nielen pre radosť deťom ale aj nám dospelým, lebo svet naraz stíchne. Kiež by stíchli aj všetky zbrane, ale to už je na nás - na ľuďoch.
Starosta Podunajských Biskupíc Roman Lamoš
Posledné roky trávime s rodinou Štedrý deň viac na horách ako doma a inak tomu nebude ani tieto Vianoce. Samozrejme, všetky zvyky a domácu atmosféru si vždy pribalíme so sebou, takže ten náš duch Vianoc je rovnako krásny a tradičný, kdekoľvek sme.
Zvyky a tradície neodmysliteľne patria aj k našim Vianociam. Je to taká štedrovečerná klasika – na stole nechýbajú oblátky s medom a cesnakom, ryba so zemiakovým šalátom, ovocie, rozkrajovanie jabĺčka, ktoré nám vždy doteraz vyveštilo zdravie a šťastie. Samozrejme, všetkému tomuto predchádza najskôr pôst, ktorý sa nám väčšinou aj darí dodržiavať.

S darčekmi je to tak pol na pol – aj prekvapenie, aj splnené želanie z listu pre Ježiška. Priznám sa, túto najzodpovednejšiu vianočnú úlohu rád a s dôverou prenechávam manželke. Čo sa týka skrýše – darčeky sa snažíme mať pod kontrolou do poslednej možnej chvíle, ale či sa nám to aj skutočne vždy podarí, nevedno.
Čo sa týka filmov, si nepoviem nič prekvapujúce – filmová séria Sám doma a Mrázik. Pod stromček predovšetkým zdravie, ktoré nenahradí žiadny iný darček a pokoj, keďže počas roka sme si užili množstvo rušných chvíľ a situácií, a práve počas Vianoc je ten správny čas sa spolu so svojimi najbližšími pred týmto ruchom uzavrieť a venovať sa sebe. A do nového roka 2026 v podstate to isté, nech si na jeho konci môžeme povedať: stálo to opäť za to!
Starosta Jaroviec Jozef Uhler
Štedrý deň má u nás veľké čaro a pokojnú atmosféru. Veľa času strávime s manželkou v kuchyni, aby sme pripravili všetko, čo na štedrovečerný stôl patrí. Od rána varím halászlé, pretože rybacia polievka tvorí základ našej štedrej večere. Robím ju minimálne z troch druhov rýb. Na obed si dáme len niečo malé, aby sme vydržali do večere.
Večera začína modlitbou a spomienkou na tých, ktorí už nemôžu večerať s nami. Potom si dáme aperitív a oplátku s medom a vlašskými orechmi. Nasleduje rybacia polievka a ako hlavné jedlo máme vyprážané podkovy z kapra a grilovaného lososa pre tých, čo sa vyhýbajú kostiam. Na záver máme ovocie, ktoré si delíme medzi všetkých. Napríklad mandarínku a jablko.

Darčeky sme doma nikdy nemuseli špeciálne skrývať, pretože deti ich nehľadali. Chceli mať prekvapenie. My s manželkou niekedy vieme čo dostaneme, ale občas sa podarí vzájomné prekvapenie.
Keď boli deti menšie, tešili sa na film Sám doma. Teraz už nemáme obľúbené vianočné filmy a pozrieme si čokoľvek.
Bratislavčanom želám pevné zdravie, úsmev na tvári a aby ich nerozdeľoval iný názor.
Starosta Rače Michal Drotován
Máme viacero tradičných zvykov ako je krájanie jabĺčka, oplátky s medom a tiež hádzanie orechov do kútov, aby bolo dosť hojnosti. Naša rodina má tradíciu vianočnej hríbovej polievky, čo sa týka rýb, tak skôr preferujem iné ryby ako kapra. Ale samozrejme ak kapra tak jedine na tento sviatok.
Musíme mať tajnú skrýšu na darčeky, aby ich dcéra náhodou neobjavila – sme radi, ak ju darčeky potešia na Štedrý deň. Samozrejme v priebehu roka zisťujeme, čo by ju potešilo a vždy skombinujeme pekné aj praktické darčeky.

Nakoľko už skoro 25 rokov nemám televízor a nemáme ho ani doma v rodine, tak nemáme klasický vianočný televízny program. Niekedy si však pozrieme Tri oriešky pre popolušku alebo iné tradičné rozprávky, ktoré patria k Vianociam.
Stromček máme už dlhé roky umelý – snažíme sa chrániť prírodu – takže každý rok sa tam jedine upraví trochu výzdoba.
Bratislavčanom prajem veľa zdravia, optimizmu a chuti prekonávať nástrahy, ktoré nám rok 2026 prinesie. A samozrejme každému prajem, aby mohol čo najviac času byť s ľuďmi, ktorých má rád.
Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír
Vianoce sú u nás doma o pokojnej atmosfére a spoločnom čase. Samozrejmosťou sú mnohé tradície, ktoré si zachovávame a prenášame z generácie na generáciu. Jednou z mojich obľúbených je krájanie jabĺčka. Štedrý večer začíname oplátkou s cesnakom a medom, ktorá na našom sviatočnom stole nesmie chýbať a k našim zaužívaným zvykom patrí aj prestieranie pre hosťa navyše.
Aj u nás sa podáva kapor, ktorý je pre tento večer typický. V našej rodine má však jeho príprava špecifickú podobu. Kapra pečieme vcelku na smotane so zemiakmi. Ide o recept mojej prababky, ktorý dodnes s obľubou používame. Po návrate z polnočnej omše nás ešte čaká devínskonovoveská huspenina, na ktorú sa mnohí tešíme rovnako ako na samotnú večeru.

Počas roka sa snažím všímať si, čo by urobilo mojim najbližším radosť, a neskôr to premením na prekvapenie pod stromčekom. Ak tam nájdu to, po čom túžia, je to pre mňa najkrajší spôsob obdarovania. A priznávam, že aj ja mám svoju overenú skrýšu, kde darčeky čakajú na svoju chvíľu. Čo sa týka vianočných filmov, už dlhší čas patrí k neodmysliteľnej súčasti mojich sviatkov film Vlak u snijegu.
Všetkým ľuďom na Slovensku by som chcel zaželať najmä pokoj, vzájomnú úctu a ochotu porozumieť si. Myslím si, že tieto hodnoty by mali medzi nami pretrvávať nielen počas sviatkov, ale počas celého roka. Prajem nám všetkým, aby sme si vedeli dopriať čas jeden pre druhého a aby sme boli predovšetkým zdraví, pretože to je ten najväčší dar, ktorý môžeme dostať.
Bratislavak.sk požiadal o zapojenie do vianočnej ankety všetkých bratislavských starostov aj primátora. V článku sa objavili tí, ktorí nám poslali odpovede do uzávierky článku.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 13:30 V Košiciach a okolí hrozí vznik požiarov. Platí zákaz fajčenia či vypaľovanie suchej trávy, inak hrozia pokuty
- 13:30 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 13:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, kde otvorí prvú predajňu?
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 12:30 VIDEO: Mestskí policajti si vzali na mušku ďalšie košické sídliská, okrem neprispôsobivých občanov riešili aj...
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka