
Župné voľby v Bratislavskom samosprávnom kraji nie sú pre voličov atraktívne, ich účasť je nízka
Zo všetkých druhov volieb, ktoré na Slovensku máme, patria voľby zástupcov do samosprávy medzi tie, ktoré sú pre voličov najmenej atraktívne a zaznamenávajú najnižšiu účasť. Menej voličov sa zapája do volieb členov Európskeho parlamentu. Lepšie sú na tom napríklad aj voľby do samosprávy obcí. Najvyššiu účasť voličov zaznamenávame pri parlamentných a prezidentských voľbách.
Pred blížiacimi sa voľbami do orgánov samosprávnych krajov sme sa pozreli na vývoj voličskej účasti. Celkovo sme na Slovensku absolvovali župné voľby už štyrikrát. Okrem prvých volieb v roku 2001 si voliči župana volili v dvoch kolách volieb. Celková účasť voličov bola vždy veľmi nízka a ani raz neprekročila hranicu 25% všetkých oprávnených voličov. Na základe účasti voličov vo voľbách do samosprávy sa dá vyčítať všeobecná spokojnosť, alebo nespokojnosť s aktuálnou situáciou vo vedení VÚC.
Účasť voličov v župných voľbách Bratislavského samosprávneho kraja bola doteraz veľmi nízka, zmení sa to?
V prvých župných voľbách v roku 2001 bola účasť až 23,96% voličov, teda najviac za všetky štyri razy. Za župana bol už v prvom kole zvolený Ľubomír Roman s celkovým počtom hlasov 56,49%, čo predstavuje 65 901 voličov. V poradí druhý kandidát dosiahol len 32,97% hlasov. V roku 2005 bola účasť voličov na župných voľbách v Bratislavskom samosprávnom kraji rovnako nízka ako v Trnavskom a Trenčianskom. V Bratislavskom kraji sa volieb zúčastnilo len 14,45% oprávnených voličov v prvom kole a v druhom kole dokonca len 10,72%. Predchádzajúceho župana napokon predbehol Vladimír Bajan so 67.39% hlasov, Ľubomír Bajan získal len 32,60%.
Aj v roku 2009 prebiehali voľby do samosprávy v dvoch kolách. V prvom sa zúčastnilo hlasovania len 19,46% voličov a v druhom kole 20,18%. Novým županom sa stal Pavol Frešo, ktorý získal 60,50% hlasov. Rovnako úspešný bol aj v zatiaľ posledných župných voľbách v roku 2013, kedy získal výrazne viac hlasov ako jeho konkurenti. Pavol Frešo zvíťazil suverénne so ziskom 74,24% celkových hlasov, pričom druhá kandidátka v poradí, Monika Flašíková-Beňová, získala len 25,75% hlasov voličov.
V nasledujúcich voľbách bude účasť voličov zohrávať primárnu úlohu v rozhodovaní, keďže v jedno kolových voľbách vyhráva kandidát s najvyšším počtom dosiahnutých hlasov. Zmenu volieb do samosprávnych orgánov na jedno kolovú presadila vládna strana SMER-SD. Voľby sa konajú už túto sobotu - 4. novembra 2017.