COVID-19 vývoj situácie v kraji

22 november 2017 - 13:05

Diela významného umelca Václava Hollara dostupné na internete - Aj vďaka SNG má svoj online katalóg

Foto: Diela významného umelca Václava Hollara dostupné na internete - Aj vďaka SNG má svoj online katalóg
Foto: Slovenská národná Galéria

V tomto roku uplynulo presne 410 rokov do narodenia významného umelca pochádzajúceho z Prahy. Okrem toho uplynulo 340 rokov od jeho smrť a 390 rokov od jeho odchodu z Prahy do cudziny. Počas svojho života vytvoril okolo 400 prípravných kresieb a 3000 leptov. 

Pri tejto príležitosti pripravil Památník národního písemnictví v spolupráci so Slovenskou národnou galériou unikátny virtuálny výstavný projekt Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla. Predstavuje tak dielo Václava Hollara, jedného z najvýznamnejších barokových rytcov 17. storočia.

Kolekcia leptov s námetmi mestských vedút, krajín, žánrových výjavov, portrétov, karikatúr či mytologických, historických i politických udalostí a máp je prístupná verejnosti v plnej tlačovej kvalite na e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz .

Webstránku pre Památník národního písemníctví vytvoril Lab.SNG, využívajúc technológiu akú používa aj Web umenia, ktorý spustili v júni 2015. 

Vďaka tomu si môžu návštevníci prezerať grafiky Václava Hollara vo vysokom rozlíšení. Okrem toho ich môžu voľne sťahovať a využívať na nekomerčné účely.

Grafiky sú rozdelené do 4 kategórií: pohľady na mesto, krajinu, architektúru; portréty a kostýmová tvorba; mytológia, bájky a náboženské motívy; fauna, flóra a neživé predmety. Webstránka obsahuje aj životopis umelca a tiež prehľad svetových zbierok, v ktorých sa jeho diela nachádzajú.

Lab.SNG momentálne psolupracuje na vývoji online katalógov výtvarných diel aj s Moravskou galerií v Brne a s Národní galerií v Prahe.

Aj takto sa dá v dnešnej dobe digitalizácie prispieť k zachovaniu kultúrneho dedičstva.

Zdroj: Slovenská národná Galéria

Dopravný servis
Lamačská cesta
Dopravná nehoda
22:17
Račianska
Práca na ceste
22:16
Myslenická
Práca na ceste
22:15
Lamačská cesta
Policajná hliadka
22:10
Karloveská
Prekážka na ceste
21:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.