Slovenské deti sa učia, ako pomôcť ľuďom s mŕtvicou. Každý rok zasiahne viac ako 11-tisíc osôb


Foto: Slovenské deti sa učia, ako pomôcť ľuďom s mŕtvicou. Každý rok zasiahne viac ako 11-tisíc osôb Foto: pixabay.com

Na Slovensku sa organizuje už štvrtý ročník bezplatného päťtýždňového programu Hrdinovia FAST, ktorého cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, naučiť ich zavolať prvú pomoc včas a zachrániť tak život ich blízkym. Kampaň realizuje pacientska organizácia Sekunda pre život. Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody, kde F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.

Okrem materských a základných škôl sa v tomto roku rozrastie medzinárodná iniciatívá o ďalšie školy. Tento rok sa po prvýkrát budú môcť do projektu zapojiť aj stredné zdravotné školy a slovenské a bilingválne gymnázia. Doposiaľ sa na Slovensku do projektu zapojilo takmer 30-tisíc žiakov a študentov.

Deti zapojené do projektu dokázali pomôcť svojim blízkym

V rámci minulého ročníka si žiaci a učitelia prevzali významné medzinárodné ocenenia. Bola medzi nimi aj 9-ročná Ninka Ivančíková zo Základnej školy v Seredi, ocenenie si prevzala priamo v Mníchove. „Naučila som starkú prejavy cievnej mozgovej príhody a nakreslila som jej plagát. Starká si ho pripla na chladničku a keď neskôr starký dostal cievnu mozgovú príhodu, spomenula si na ochorenie, o ktorom sme spolu hovorili a rýchlo privolala sanitku,“ uviedla 9-ročná Ninka.

Za záchranu svojich starých rodičov bola ocenená aj 9-ročná žiačka Základnej Školy Gemerská Hôrka v Rožňave Alexandra Csuporiová. Organizácia Sekunda pre život organizuje vzdelávacie aktivity pre verejnosť o príznakoch mŕtvice už od roku 2016.

„Pokiaľ pacienti alebo ich blízki rozpoznajú príznaky cievnej mozgovej príhody včas a privolajú prvú pomoc, majú veľkú šancu, že vďaka rýchlemu zásahu lekárov a poskytnutej liečbe budú žiť aj po mŕtvici plnohodnotný život,“ hovorí Ľubica Fidesová z pacientskej organizácie Sekunda pre život, ambasádorka FAST Heroes na Slovensku.

Projekt má na Slovensku podporu odborníkov

Medzinárodný projekt FAST Heroes si získal podporu slovenských neurológov, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby OS ZZS a zdravotníkov z Červeného kríža, ktorí sa zúčastnili seminárov o cievnej mozgovej príhode priamo vo vybraných školách.


„Každoročne postihne mozgová mŕtvica na Slovensku viac ako 11-tisíc pacientov. Je dôležité, aby sa školy zapájali do vzdelávajúceho projektov, lebo sa zvyšuje povedomie o ochorení. Keď nám do nemocnice prídu pacienti včas, vieme ich zdravotný stav zvrátiť, vieme ich zachrániť,“ hovorí neurologička Martina Chovancová.

Zapojili sa aj žiaci z Humenného

Ocenenie získala aj učiteľka Agáta Tylková, ktorá vedie krúžok záchranárov a pracuje na Základnej škole v Humennom. Sama vie aké je zdravie dôležité, lebo má problém so srdcom a implantovaný kardiostimulátor. 

„Keď prišla do školy ponuka zapojiť sa do projektu, neváhala som ani chvíľu. Zapojili sme žiakov prvého a druhého stupňa. Nadviazali sme kontakt aj s mladými ľuďmi zo Slovenského červeného kríža v Humennom a pozvali ich do školy. Ukázali nám ukážky prvej pomoci a potom si ju žiaci mohli vyskúšať na figurínach,“ povedala Agáta Tylková.

Do bezplatného päťtýždňového vzdelávacieho programu Hrdinovia FAST sa môžu školy prihlásiť cez oficiálnu webovú stránku, kde zaregistrujú svoju školu, jednotlivé  triedy a nájdu aj doplňujúce informácie k samotnému projektu.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu