FOTO: Prezidentka ocenila 33 slovenských osobností, štyria pochádzajú z Bratislavy


FOTO: Prezidentka ocenila 33 slovenských osobností, štyria pochádzajú z Bratislavy
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila v nedeľu 14. januára 33 osobností spoločenského, kultúrneho a športového života, z toho sedem ocenených je už zosnulých, teda in memoriam. Štátne vyznamenania udelila prezidentka 14 ženám a 19 mužom v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Dokopy štyri osobnosti pochádzajú z Bratislavy. Informoval o tom portál teraz.sk

Radom Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam ocenila hlava štátu členku ilegálnej Pracovnej skupiny Gizelu Fleischmannovú za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Prispela k záchrane tisícov životov počas 2. svetovej vojny, všemožne sa usilovala zachrániť ľudí pred transportmi a docieliť ich zastavenie alebo aspoň oddialenie. Jej odbojové aktivity prilákali pozornosť štátnych orgánov, ktoré ju vypočúvali, väznili a nakoniec ju poslali do koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau, kde bola zabitá.

Dirigent Juraj Valčuha dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena krajiny v zahraničí. Bol šéfdirigentom Talianskeho rozhlasového symfonického orchestra v Turíne a hudobným riaditeľom Divadla San Carlo v Neapole, čo je najstaršia fungujúca operná scéna na svete. Od roku 2022 je hudobným riaditeľom symfonického orchestra v americkom Houstone. 

Krasokorčuliar Ondrej Nepela získal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu. Bol to olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta a päťnásobný majster Európy. Bratislavského rodáka fascinovalo krasokorčuľovanie už od detstva. 

Za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti vedy a techniky, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí vyznamenala prezidentka výskumníčku v Nórsku Máriu Dušinskú. V súčasnosti je profesorkou na Katedre výživy na Univerzite v Osle, vedúcou vedeckou pracovníčkou na Oddelení environmentálnej chémie na Nórskom inštitúte pre výskum ovzdušia a pôsobí aj ako profesorka na Univerzite Komenského. 
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu