Aj tento rok môžu deti písať list Ježiškovi, v Rajeckej Lesnej otvorili 19. ročník Vianočnej pošty


Foto: Aj tento rok môžu deti písať list Ježiškovi, v Rajeckej Lesnej otvorili 19. ročník Vianočnej pošty Foto: Facebook/Vianočná pošta

Deti zo Slovenska i zahraničia môžu aj tento posielať svoje tajné želania, predstavy o vysnívaných darčekoch, kresbičky či pozdravy Ježiškovi. V poradí 19. ročník obľúbeného projektu Vianočná pošta dnes, teda 10. novembra, v Rajeckej Lesnej slávnostne otvorili generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik a Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky, ktorá je hlavným partnerom podujatia.

„Cieľom Vianočnej pošty je nielen šíriť dobré posolstvá, ale aj podporovať tradície vo forme klasickej listovej korešpondencie. Za obdobie fungovania projektu prišlo na adresu „999 99 Ježiško“ do Rajeckej Lesnej, kde má Ježiško oficiálnu poštovú schránku, takmer 1,7 milióna želaní a kresbičiek od detí z celého sveta. Vlani dostal Ježiško najviac listov a pohľadníc zo Slovenska, no písali mu aj deti z Taiwanu, Číny, Česka, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Poľska a z ďalších krajín. Výnimkou neboli ani pozdravy z Bahrajnu, Namíbie či Thajska,“ uviedla Martina Macková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

Najčastejši deti Ježiškovi posielajú zoznam darčekov, ktoré by chceli dostať na VIanoce. V minulom roku viedli hračky, u dievčat kozmetika a oblečenie a chlapci si želali aj školské potreby, hudobné nástroje či rozprávkové knihy. Doteraz na Ježiškovu adresu prišlo viac ako 200 listov, z toho viac ako 120 zo Slovenska a zvyšok zo zahraničia (Taiwan, Hong Kong, Česká republika, Bielorusko, Nemecko, Japonsko).


Súčasťou slávnostného otvorenia aktuálneho ročníka Vianočnej pošty je inaugurácia špeciálnej vianočnej poštovej známky v Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej. Tohtoročným „krstným otcom“ novej známky je minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Už tradične je motívom známky detská kresba vybraná spomedzi tých, ktoré Ježiškovi prišli v minulom roku. „Na známke je vyobrazený veselý snehuliak od Barbory Ďuríkovej, autorkou domčeka so snehuliakom na FDC je Sofia Tadanaiová a predlohu anjelika na FDC pečiatku nakreslila Viktória Csábiová. Všetky tri dievčatá sú zo Základnej školy na Rozmarínovej ulici v Komárne,“ spresňuje hovorkyňa.

Aj v tomto roku môžu deti spoločne s listami Ježiškovi posielať kresby. Odborná porota z nich vyberie tú, ktorá sa stane námetom budúcoročnej vianočnej známky. Dôležité je, aby deti svoje kresby posielali na samostatnom hárku papiera. Posledným dňom na odoslanie listu či pohľadnice Ježiškovi je 23. december.

Listy či pohľadnice s nalepenou poštovou známkou je možné odovzdať na každej pošte či vhodiť do ktorejkoľvek poštovej schránky.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Slovenská pošta