Penta chce v Novom Meste postaviť štvrť so 6 budovami a parkom za 200 miliónov eur


Foto: Penta chce v Novom Meste postaviť štvrť so 6 budovami a parkom za 200 miliónov eur Foto: Penta Real Estate

Developerská firma Penta Real Estate sa stala v auguste roku 2022 novým majiteľom 4,5-hektárového pozemku ohraničujúceho ulice Vajnorská a Odborárska v bratislavskom Novom Meste. Pozemok sa nachádza v oblasti bývalých chemických závodov. Je poznačený environmentálnou záťažou, čo vo viacerých obyvateľoch vyvoláva nepokoj. Developer najnovšie vstúpil do posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA.

Najväčšími výhodami lokality je dobrá dostupnosť do centra, napojenie na mestskú hromadnú dopravu, tesná blízkosť vlakovej stanice aj nákupného centra a okolitá príroda.

Bratislavský realitný trh pripravovaným projektom získa novú rezidenčnú výstavbu s takmer 1200 bytmi a viac ako 30-tisíc metrov štvorcových občianskej vybavenosti. „Záujemcovia o bývanie si budú môcť vybrať z ponuky bytov a apartmánov v piatich budovách, od 1-izbových až po 4-izbové, a niekoľkých 5-izbových bytov s terasou,“ píše spoločnosť na svojom webe. Vzniknúť by malo aj viac ako dvetisíc parkovacích miest umiestnených v podzemnej garáži.

Architektonická súťaž vyhlásená na prelome rokov 2022 a 2023 priniesla šesť návrhov. Odbornú porotu najviac zaujali slovinskí architekti zo štúdia Bevk Perović arhitekti. Ocenili ich výsledné spracovanie urbanistického konceptu územia, čo bolo hlavným cieľom súťaže, nakoľko práve tento projekt môže v budúcnosti budovať vzhľad štvrte.

Zdroj: Penta Real Estate


„Pri tvorbe návrhu sme sa zamýšľali nad tým, ako vytvoriť mestskú štruktúru v bývalej priemyselnej oblasti, dosiahnuť určitú hustotu, a zároveň zachovať kvalitu života, akú od bývania v širšom centre mesta ľudia očakávajú,“ hovoria architekti.

Podľa nich dáva pravý charakter novovznikajúcej štvrti práve priestor medzi budovami a nie samotné stavby. V návrhu skombinovali mestské bloky, doskovú zástavbu a vežové objekty. Tými zabezpečia požadovanú hustotu, ktorá je zakotvená v platnom územnom pláne mesta.

Projekt Vajnorská bude tvoriť šesť objektov, rezidenčná zástavba bude chránená kancelárskou budovou na rohu ulíc. „Zdvojenie komunikácie pozdĺž Odborárskej ulice, miesta automobilového napojenia objektov, dovoľuje vytvorenie car-free zóny vo zvyšku územia,“ dopĺňa spoločnosť. Samozrejmosťou je aj park s vodným prvkom a s možnosťou výsadby vzrastlých stromov a ďalšej zelene.

Developer plánuje s výstavbou začať v roku 2025 a dokončenie plánuje až osem rokov od začiatku výstavby, teda v roku 2034.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu