Vianočné stromčeky nezahadzujte, môžete nimi potešiť iných ľudí. Kam a dokedy ich treba zaniesť?


Foto: Vianočné stromčeky nezahadzujte, môžete nimi potešiť iných ľudí. Kam a dokedy ich treba zaniesť? Foto: Pexels

V Bratislave začali odvážať vianočné stromčeky z drevených ohrádok. Bude sa tak diať až do 16. februára. Vzniknú z nich knižnice, časť z nich poslúži v základných umeleckých školách, centrách voľného času či rodinách s jedným rodičom. Iné sa premenia na mulč, ktorý môžu obyvatelia dať k stromom na svojich pozemkoch. Informovala o tom mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

Mapu s vyznačenými lokalitami drevených ohrádok môžu obyvatelia nájsť na webe OLO. Firma zároveň pripomína, aby dávali ľudia do ohrádok len odzdobené stromčeky. Do ohrádok nepatrí odpad zo záhrad a ani zmesový komunálny odpad.

Ak obyvatelia nemajú vo svojej blízkosti ohrádku, môžu stromčeky odložiť aj do kompostovacieho zásobníka alebo hnedej zbernej nádoby na záhradný bioodpad. „Vo výnimočných prípadoch do stanovišťa zberných nádob, pri rodinných domoch k zvonom na sklo,“ informovalo OLO s tým, že Bratislavčania môžu využiť aj zberný dvor.

V minulej sezóne sa podarilo vyzbierať približne 43-tisíc stromčekov. Stali sa z nich knižnice, ktoré iniciátori projektu darovali organizáciám venujúcim sa deťom, seniorom či ľuďom bez domova. Projekt zaviedlo hlavné mesto v roku 2021, prvé dve sezóny vznikal zo stromčekov kompost.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo