VIDEO: Slovenskí hasiči odišli pomôcť Francúzom, ktorí bojujú s vážnymi povodňami


Foto: VIDEO: Slovenskí hasiči odišli pomôcť Francúzom, ktorí bojujú s vážnymi povodňami Foto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

V stredu 3. januára minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a prvá štátna tajomníčka rezortu Lucia Kurilovská vyprevadili slovenských hasičov na zahraničnú misiu do Francúzska. V súčasnosti sú tam veľké povodne na severozápadnom pobreží a predpokladá sa zhoršenie situácie pre ďalšie intenzívne zrážky.

Francúzsko preto požiadalo členské štáty Európskej únie o pomoc. Na koordinačnej porade sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra, hasičského zboru a zástupcov ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí sa rozhodilo, že Slovensko poskytne pomoc v rámci 25 príslušníkov HaZz so 16 kusmi hasičskej techniky, zaradených do modulu veľkokapacitného odčerpávania vody. 

Slovenskí hasiči absolvujú približne 1 300 kilometrov dlhú cestu, ktorá bude trvať približne 24 hodín. Modul je podľa rezortu pripravený na začatie protipovodňových záchranných prác do hodiny od príchodu na miesto určenia. Ide o druhé zahraničné vyslanie tohto modulu. Na prelome mája a júna 2023 pomáhal pri odčerpávaní vody v povodňami postihnutom Taliansku.„Slovensko opäť preukazuje, že je pripravené okamžite reagovať a v krízových situáciách pomôcť aj tak veľkým štátom, ako je Francúzsko. Naši hasiči sú profesionáli a verím, že ich nasadenie do postihnutých oblastí prinesie zlepšenie situácie. Zároveň takéto vyslanie vnímam aj ako získavanie skúseností pre prípad, že by rovnaká situácia nastala na Slovensku,” uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu