Policajné štatistiky: Počet nehôd na cestách za prvý polrok klesol, ich závažnosť však stúpa


Foto: Policajné štatistiky: Počet nehôd na cestách za prvý polrok klesol, ich závažnosť však stúpa Foto: ilustračná - facebook.com/PoliciaSlovakia

Polícia porovnáva štatistiky dopravných nehôd za prvých 6 mesiacov tohto roka s minulým. Nehodovosť na cestách v prvom polroku 2018 podľa štatistík klesá. Polícia za toto obdobie eviduje 6 432 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 62 menej.

Nehodovosť síce klesla, ale závažnosť nehôd sa zvýšila

Hoci bolo nehôd zatiaľ menej, ťažko sa pri nich zranilo o 34 osôb viac, teda až 536. O život pri nehodách prišlo 98 osôb, čo je o 11 menej. Počet vinníkov dopravných nehôd, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu stúpol zo 689 na 735.

Policajti porovnaním štatistík tiež zistili, že klesol počet vinníkov dopravných nehôd, ktorý jazdili osobným alebo nákladným autom. Naopak stúpol počet nehôd zavinených cyklistami a motocyklistami. Vodiči autobusov vyviazli zo štatistík najlepšie, pretože nespôsobili ani jednu nehodu.


Najčastejšou príčinou nehôd je nedostatočné venovanie sa jazde

Na prvom mieste v rebríčku príčin nehodovosti je nevenovanie sa vedeniu vozidla, čo prekonalo aj neprimeranú rýchlosť, a to až o viac ako 2 000 nehôd. Druhé miesto teda patrí vysokej rýchlosti a tretie nesprávnemu otáčaniu a cúvaniu. Na štvrtom mieste je nedodržiavanie vzdialenosti medzi vozidlami. Na piatej priečke sa podľa štatistík nachádza nesprávna jazda cez križovatku.

Aj napriek zvyšovaniu počtov hliadok a rôznych preventívnych akcií mnohí vodiči stále za volantom hazardujú. Polícia preto bude pokraovať v kontrolách.

„Aj keď polícia zvyšuje dohľad v cestnej premávke, organizuje dopravno-bezpečnostné akcie, stále sa na cestách nájdu hazardéri. Neuvedomujú si, že riskujú nielen svoje životy, ale aj životy ostatných. Z kontrol nepoľavíme, zameriame sa práve na uvedené najčastejšie príčiny dopravných nehôd a tiež na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Prezídium Policajného zboru