V Bratislave bude hlavným mestom daňových správ, Finančná správa hostí valné zhromaždenie IOTA


Foto: V Bratislave bude hlavným mestom daňových správ, Finančná správa hostí valné zhromaždenie IOTA Foto: ilustračná

Slovenská Finančná správa hostí v Bratislave najvyšších predstaviteľov daňových správ z Európy. Ročné predsedníctvo Slovenska v tejto oblasti uzavrie záverečné valné zhromaždenie Európskej organizácie daňových správ (IOTA). Bratislava je tak v dňoch 25. - 26. júna hlavným mestom európskych daňových správ.

Už dnes, v pondelok 25. júna, sa začalo najväčšie medzinárodné podujatie, ktoré organizuje finančná správa v roku 2018. Na Valné zhromaždenie IOTA pricestuje do Bratislavy približne 200 najvyšších predstaviteľov daňových správ zo 44 členských krajín IOTA. Chýbať nebudú ani zástupcovia vlády, akademickej obce a biznisu.

Hlavnou tému je digitalizácia a etické princípy

Hlavnou témou rokovaní bude vplyv digitalizácie na transformáciu daňových správ a otázka ako nastaviť transparentné automatizované riešenia v procese reorganizácie daňových správ. Hlavné heslom bratislavskej konferencie znie „From thinking digital to being digital“ (Nielen mysli digitálne, ale konaj digitálne).

Zástupcovia európskych krajín budú hovoriť aj o etike a dodržiavaní etických princípov, o ochrane dát a o prevencii zenužívania informácií internými zamestnancami.


„Dôvera je rozhodujúcim faktorom pri snahe dosiahnuť čo najvyššiu mieru dobrovoľného plnenia si daňových povinností. Táto dôvera musí nevyhnutne existovať medzi finančnými správami a ich klientami. Oveľa dôležitejšie, ako otázka získavania dát, je teda spôsob správneho využitia dát tak, aby nedošlo k ich zneužitiu. Finančné správy preto musia nevyhnutne investovať do zvýšenia digitálnej bezpečnosti a riadenia rizík,“ uviedol na tému ochrany dát daňových subjektov prezident finančnej správy a prezident IOTA František Imrecze.

Slovenská Finančná správa plánuje byť aktívnym členom organizácie aj naďalej

Podľa prezidenta Finančnej správy dosiahla IOTA za vyše 20 rokov svojej existencie významné úspechy. Vďaka združovaní sa v tejto organizácií si mohli európske krajiny odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky v oblasti daňovníctva. Aj po skončení svojho predsedníctva chce byť naša Finančná správa aj naďalej jej aktívnym členom.

Prezident finančnej správy František Imrecze sa stal prezidentom IOTA v júni 2017 v Kyjeve počas 21. zasadnutia Valného zhromaždenia IOTA. Na 22. Valnom zhromaždení v Bratislave odovzdá predsedníctvo ďalšej zo 44 krajín IOTA.

Medzi ďalšie členské krajiny IOTA patria: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Malta, Moldavská republika, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Republika srbská, Rumunsko, Ruská federácia, Slovinsko, Slovenská republika, Srbsko, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Finančná správa SR