VIDEO: Takto sa voľakedy prebiehalo cez Staromestskú, mohol by tam podchod s nefunkčnými eskalátormi nahradiť prechod?


VIDEO: Cez Staromestskú kedysi ľudia prechádzali bez podchodu

Foto: VIDEO: Takto sa voľakedy prebiehalo cez Staromestskú, mohol by tam podchod s nefunkčnými eskalátormi nahradiť prechod?
Foto: Google Maps

Bratislavčania vedú diskusiu o bezpečnosti a plynulosti dopravy na Staromestskej ulici. Napriek tomu, že v tejto lokalite existuje podchod, ktorý vedie od Zochovej ulice pod viacprúdovou cestou na druhú stranu, niektorí obyvatelia stále volajú po zriadení regulovaného prechodu pre chodcov. Prečo?

Debatu opäť rozprúdilo video z roku 1988, v ktorom vidno, ako chodci kedysi bežne prebiehali cez viacprúdovú cestu, držiac deti a prepletajúc sa medzi autami. Ako to už býva zvykom, nanovo sa otvorila otázka, či by dnes v tomto úseku mohol fungovať prechod pre chodcov so semaforom

Niektorí argumentujú, že semafor by dokázal efektívne regulovať pohyb chodcov aj áut, čím by sa zvýšila bezpečnosť v lokalite. Zároveň by to uľahčilo prácu dôchodcom a ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu, keďže v podchode eskalátory nefungujú a takíto ľudia musia v súčasnosti prejsť na druhú stranu inou trasou.


„Politika – pre autá všetko. Chodci nech nie sú leniví, to len vodiči áut môžu byť leniví, napríklad zastať na semafore a počkať, kým chodci prejdú na druhú stranu cesty. Nie, nie, šup do hnusného podchodu šliapať schody, dole, hore, zdravý či chorý, s kočíkom, s taškami,“ píše Lenka. 

Ďalšia skupina ľudí tvrdí, že prechod na tak rušnej ceste by bol nebezpečný a spomalil by premávku, čo by mohlo viesť k dopravným kolapsom. Podľa slov obyvateľov už množstvo ľudí na tejto frekventovanej ceste skončilo pod kolesami práve pre jej vyťaženosť. 

„Je neuveriteľné, paradoxné a vrcholne nezodpovedné, že niekto žiada, aby sa na Staromestskej mohli znovu premávať chodci, keď práve kvôli tragickým nehodám priechody zrušili,“ píše Darina. Na margo podchodu sa vyjadrila aj obyvateľka Nikoleta. „Čo tak tam, ako aj na vlakovej stanici urobiť konečne eskalátory?“ pýta sa. Vyzerá to, že obyvatelia by sa na riešení nedohodli. 

 

  

Čo na celú stiuáciu hovorí odborník, dopravný analytik Jozef Drahovský„Staromestská ulica je prístupová cesta pre Most SNP, čiže po moste SNP prejde len toľko vozidiel, koľko po Staromestskej ulici. Preto je v záujme mesta mať ju prejazdnú v plnej kapacite mosta, plus odbočenie na nábrežie,“ hovorí Jozef. Dodáva, že by mali chodci pri prechádzaní cez cestu používať najmä nadchody a podchody, a práve preto bol v danom mieste vybudovaný podchod pre chodcov.

Dopravný analytik hovorí aj o návrhu zavrieť Staromestskú ulicu len pre peších chodcov a cyklistov, ktorý bol na stole už viackrát. „To ale tiež znamená uzavrieť aj most SNP len pre chodcov a cyklistov. Pre takéto uzatvorenie je však potrebné mať k dispozícii iný most alebo tunel s dostatočnou prepravnou kapacitou. Takéto riešenie nie je v blízkom ani strednodobom horizonte realizované,“ hovorí. 


Vybudovanie povrchového prechodu pre chodcov podľa neho predstavuje dva problémy. „Prvý je, čo by to urobilo s dynamikou dopravy. To sa dá namodelovať a odskúšať v premávke testovacími semaformi. Druhý problém je podstatne väčší, a to, kde umiestniť priechod pre chodcov. Nakoľko všetko dostupné miesto je využité na zastávky vozidiel MHD,“ hovorí Jozef. 

Dodáva, že keď sa pozrieme do zahraničia, takéto miesta sú riešené tiež podchodom pre chodcov. Problémom podľa neho je, že ten náš podchod nemá funkčné eskalátory, čo je problém investora a správcu podchodu.

„Preto treba zabezpečiť, aby podchod bol použiteľný pre chodcov a nie hľadať zdôvodnenie pre obmedzenie dopravy ako náhradne riešenie pre neschopnosť niekoho konkrétneho,“ uzatvára Jozef Drahovský. 





Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia