Na školy dnes mali opäť prísť bombové hrozby. Tentokrát sa malo jednať o útok dronom. Informoval o tom poslanec Národnej rady a predseda SaS Branislav Gröhling.
„A reakcia štátu? Polícia povie školám, aby sa riadili pokynmi zriaďovateľa. Čiže úradníka. Lebo, samozrejme, riaditelia škôl a mestskí úradníci sú tí praví bezpečnostní experti, ktorí majú rozhodovať, či ide o reálnu hrozbu alebo nie.A čo robí minister vnútra Matúš Šutaj Eštok? Ak práve nie je na Októberfeste, F1 v Abú Dhabí alebo neletí vládnym špeciálom na futbal, tak rieši ministerstvá a kreslá pre svojich ľudí. Bezpečnosť detí? Školy v chaose? To ho očividne nezaujíma,“ kritizuje Gröhling.
„Bezpečnosť občanov zostáva naďalej našou prioritou. Polícia pokračuje v prijatých bezpečnostných opatreniach v súvislosti s výhražnými správami, adresovanými rôznym subjektom. V žiadnom prípade sa reálna hrozba nepotvrdila,“ uviedol pre Bratislavak hovorca krajskej polície Michal Szeiff.
Minulý týždeň dostali k bombovým hrozbám informačný manuál viacerí bratislavskí starostovia. Objasňoval postup, čo robiť v prípade, ak škola dostane bombový e-mail. Vyplýva z neho, že o stupni rizika a evakuácii budovy rozhodne zriaďovateľ, resp. štatutár. V prípade škôl rozhodne riaditeľ. Viacerým starostom manuál spôsobil vrásky. Nie je z neho totiž jasné, kto bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť za to, že stupeň rizika vyhodnotí ako nízky a deti neevakuje.
„Je úplne absurdné, ak by mal riaditeľ školy alebo štatutár obce – podľa prílohy č. 3 – vyhodnocovať stupeň rizika (a v prílohe je opäť uvedené, že ak ide o hromadný e-mail, čo je 99% situácií, tak je podsúvané automaticky, že ide o nízke riziko“). Mimo toho nie je ani uvedené, čo sa má ďalej diať s danými „prílohami“, má si ich daná škola odložiť potom do zásuvky?“ reagoval na manuál starosta Rače Michal Drotován.
Mestské časti na jednej strane manuál vítajú, pretože oň žiadali už dlhší čas. Zhodli sa na tom starosta Lamača Igor Polakovič a starosta Podunajských Biskupíc Roman Lamoš. „Žiaľ, jedným dychom musím povedať, že obsahuje viacero pasáží, ktoré sú prinajmenšom diskutabilné. Naozaj má stupeň rizika realizácie hrozby vyhodnocovať samotná škola? Neplatíme si všetci práve pre takéto situácie bezpečnostné zložky? Opäť je to škola či obec ako jej zriaďovateľ, ktorí majú sami rozhodnúť napr. o evakuácii či vykonať bezpečnostnú prehliadku? A, samozrejme, za všetky tieto kroky niesť zodpovednosť? Priveľa otázok, na ktoré potrebujeme jasné odpovede. Až po nich a dôkladnej analýze sa budeme vedieť vyjadriť, či takýto dokument vieme akceptovať,“ uviedol pre Bratislavak Lamoš.
Podobnú odpoveď sme dostali ešte minulý týždeň od starostu Lamača Polakoviča. Z manuálu je podľa nehoz zjavné, že metodika posudzovania bombových hrozieb bola inšpirovaná inými krajinami. „Oceňujeme teda už len to, že vznikol, samozrejme pri jeho analýze budeme klásť podobné otázky, ako ste uviedli vy,“ dodáva.