Rodičia a deti prišli na zastupiteľstvo Karlovky s transparentmi. Podľa poslankyne na nich starostka zavolala políciu


Rodičia a učitelia z Majerníkovej 60 prišli protestovať na zastupiteľstvo

Foto: Rodičia a deti prišli na zastupiteľstvo Karlovky s transparentmi. Podľa poslankyne na nich starostka zavolala políciu
Foto: Facebook/Petra Hudáková | Zobraziť galériu

Na miestnom zastupiteľstve v Karlovej Vsi sa odohrala nevídaná dráma. Na včerajšie miestne zastupiteľstvo prišli protestovať rodičia a učitelia zo školy Majerníková 60, ktorá sa aktuálne nachádza v zlom stave. Pre rozpočtové provizórium ostala oprava školy ohrozená. 

Starostka Dana Čahojová sa rozhodla ešte v decembri nepodpísať schválený návrh rozpočtu, ktorí schválili poslanci. Znamená to, že sa mestská časť ocitla v rozpočtovom provizóriu a financovanie projektov bolo ohrozené, vrátane opravy školy na Majerníkovej.  V niektorých jej častiach nefungujú toalety či netečie voda. Omietka zo stien padá pre zatekanie strechy. Rozmnožuje sa tu aj pleseň. 

Rodičia a učitelia sa preto rozhodli na miestne zastupiteľstvo prísť s transparentmi ako „vaša nečinnosť ohrozuje zdravie a bezpečnosť našich detí v škole“, „opravte tie záchody“ či „nechceme piť hrdzavú vodu“. Niektoré transparenty držali v rukách aj deti. 

Fotografie transparentov nájdete nižšie v galérii.

Miestna poslankyňa Petra Hudáková informovala, že na protestujúcich mala zavolať starosta Dana Čahojová políciu„Starostka dnes zavolala políciu na zúfalých rodičov a učiteľov! Počas rokovania miestneho zastupiteľstva dnes už zúfalo, ale dôrazne a oprávnene žiadali riešenie zlého technického stavu budovy školy na Majerníkovej 60, ktorá je roky zo strany MČ zanedbávaná a chátra,“ napísala. 

Uznesenie opätovne schválili

Poslanci neskôr na zastupiteľstve potvrdili uznesenie, ktoré starosta odmietla podpísať„V praxi to znamená, že od dnes má Karlova Ves platný rozpočet, čo je skvelá správa pre Karlovešťanov, pretože v ňom sú kľúčové investície ako rekonštrukcia kuchyne na Majerníkovej 60 a rekonštrukcia ZŠ Karloveskej 61, ktoré takto nebudú ohrozené, keďže sú z veľkej časti kryté aj z externých zdrojov,“ hovorí Hudáková. 


Poslanci za Team Bratislava zároveň predložili poslanecký pozmeňovací návrh k rozpočtu na rok 2025, ktorým sa navýšili potrebné investície do škôl a infraštruktúry. Najvýznamnejšími sú 4. Etapa elektroinštalácie na SŠ Tilgnerova 14, a rekonštrukcia sociálnych zariadení práve v budove školy na Majerníkovej 60. Tento návrh bol tiež schválený. Veríme, že pani starostka nájde nakoniec pochopenie pre rodičov detí a zúfalstvo v ktorom sa ocitli, a nepozastaví tak aj toto uznesenie, ktorým by sa konečne po dlhých rokoch dali veci v prospech detí do pohybu,“ dodáva Hudáková.

Mestská polícia prijala oznam o skupine približne 30 osôb, ktoré sa zhromaždili v okolí priestorov, kde sa konalo miestne zastupiteľstvo, s cieľom vyjadriť občiansku nespokojnosť. Keďže hlasnejší prejav protestujúcich mohol byť vnímaný ako rušivý, na miesto boli privolané hliadky mestskej polície na preverenie situácie,“ povedala pre Bratislavak hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová. 

V čase preverenia bola situácia pokojná. Prítomnosť hliadok mala vraj predovšetkým preventívny charakter, aby sa predišlo prípadnej eskalácii napätia či narušeniu verejného poriadku. Situácia sa zaobišla bez narušenia verejného poriadku alebo akejkoľvek inej protiprávnej činnosti.

O stanovisko k dianiu na zastupiteľstve sme požiadali aj starostku. Protestujúci mali byť viackrát upozornení, že narúšajú pokojný priebeh zasadnutia, starosta Čahojová sa preto rozhodla ho prerušiť. Políciu vraj zavolal niekto z organizačného oddelenia v čase, keď starostka osobne diskutovala so znepokojenými rodičmi a učiteľmi.

„Je potrebné uviesť, že prítomnosť alebo pozvánka mestskej polície na zasadanie zastupiteľstva býva bežnou organizačnou súčasťou zasadania samosprávy nielen na magistráte, viď mestské zastupiteľstvo z 20. februára, keď mestskí policajti v taktickom výstroji prehľadávali prichádzajúcich obyvateľov a aktivistov. Nevpúšťali ich s kabátmi, ani jedlom a pitím. Odložiť museli aj transparenty. Karlova Ves doposiaľ podobnú situáciu nezaznamenala,“ uviedla Karlova Ves v stanovisku pre Bratislavak. 

Pýtali sme sa aj na to, či starostka nové uznesenie podpíše. Dostali sme odpoveď, že jej stanovisko v tejto veci zatiaľ nie je známe. 

Prečo Čahojová rozpočet nepodpísala?

Vo videu, ktoré mestská časť Karlove Ves uverejnila na svojom Facebooku, starostka hovorí o politickej negramotnosti poslancov z Team Bratislava. Podľa nej ide o začiatok predčasnej politickej kampane. „Začalo to sériou nekvalifikovaných, nekvalitných uznesení, z ktorých niektoré boli v rozpore so zákonmi a niektoré priam nevykonateľné,“ hovorí Čahojová. Poslanci si podľa nej môžu schváliť čokoľvek, ale ona ako starostka nesie aj právnu zodpovednosť. 


„Poslanci svojím pozmeňujúcim návrhom tak pozmenili rozpočet, že som ho nemohla podpísať,“ hovorí. 

„Z našej strany vidíme ako jediný dôvod nepodpísania schváleného uznesenia k rozpočtu pani starostkou len ten, že sa jej osobne nepáči, nakoľko zakladá zvýšenú kontrolu a obmedzenia pri jej svojvoľnom nakladaní s verejnými financiami mestskej časti Karlova Ves.  Urobili sme tak z dôvodu, že zo žiadnych materiálov predkladaných poslancom miestneho zastupiteľstva sa totiž nedalo nijak zistiť, že mestská časť prišla v dôsledku porušení zákona o verejnom obstarávaní pri projektoch rekonštrukcie ZŠ A.Dubčeka a MŠ Kolískova, na základe udelených korekcií a pokút od kontrolných orgánov, o verejné financie k dnešnému dňu vyčíslené podľa informácií vyžiadaných na základe infozákona vo výške vyše 520.000 EUR,“ reaguje poslankyňa Hudáková. 





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji