Vietnamské bistro na Kolárskej dáva jedlo zadarmo tým, ktorí ho potrebujú. Majiteľ však musel prijatie pomoci stopnúť


Vietnamské bistro v Bratislave dáva jedlo zadarmo tým, čo to potrebujú

Foto: Vietnamské bistro na Kolárskej dáva jedlo zadarmo tým, ktorí ho potrebujú. Majiteľ však musel prijatie pomoci stopnúť
Foto: Google Maps

Bratislava zažíva krásny príklad ľudskosti. Vietnamské bistro Huy Vege na Kolárskej ulici sa stalo symbolom pomoci tým, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za jedlo. Na stene podniku visí tabula adresovaná študentom a ľuďom v núdzi s jasným odkazom – nikto by nemal byť hladný. Každý si môže vziať bloček s vopred zaplateným jedlom a najesť sa bez výčitiek. 

Celá akcia funguje na princípe dobrovoľných darcov, ktorí zaplatia jedlo pre niekoho iného. No čo sa stalo v posledných dňoch, prekvapilo aj samotného majiteľa. O pomoc bol taký veľký záujem, že majiteľ musel stopnúť prijímanie peňazí. Ako napísala skupina Nekŕmte nás odpadom, ľudia sa totiž hromadne hlásili, že chcú zaplatiť ďalšie porcie, no podnik ich nestíhal rozdať. „Musíme chvíľu počkať, kým sa minú už zaplatené jedlá,” vysvetlil majiteľ s úsmevom.

Táto iniciatíva ukázala, že ľudskosť stále existuje a že problém v dnešnej dobe už nie je nedostatok pomoci, ale skôr to, ako ju efektívne rozdeľovať. V Bratislave sa tak vytvorilo miesto, kde hlad nemá šancu, a kde dobrota ľudí predbehla aj dopyt po jedle.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať

Na tento nečakaný vývoj zareagovalo množstvo ľudí, ktorí vyjadrili rešpekt majiteľovi reštaurácie za jeho šľachetné gesto. „Veľký potlesk pre majiteľa reštaurácie za takúto službu a obdiv, že odmietol prijať peniaze, pokiaľ nebudú vybavené už zaplatené objednávky. Rešpekt za jeho dobré srdce,“ znela jedna z reakcií.

Iní zdôraznili, že takéto činy sú v dnešnej dobe mimoriadne cenné. „Myslím, že v tejto dobe je to veľmi fantastický nápad a hlavne o ľudskosti. Klobúk dolu, že ktokoľvek z vás pomáha,“ napísal ďalší komentujúci. Ukazuje sa tak, že podobné projekty majú v spoločnosti silný ohlas a inšpirujú ďalších k pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Nápad naberá na obľube aj v zahraničí

Podobné iniciatívy, aké sa objavili v Bratislave, fungujú aj v zahraničí. Jedným z najznámejších príkladov je taliansky koncept “zavesenej kávy” (caffè sospeso), ktorý pochádza z Neapola. Zákazník si objedná jednu kávu pre seba a zaplatí za dve, pričom tá druhá zostane k dispozícii pre niekoho, kto si ju nemôže dovoliť. Tento model solidarity sa rozšíril do viacerých krajín a inšpiroval podobné projekty v kaviarňach a reštauráciách po celom svete.

V Spojených štátoch a Kanade niektoré podniky zaviedli možnosť predplatenia jedla pre ľudí v núdzi. Napríklad reštaurácia Rosa’s Fresh Pizza vo Philadelphii umožňuje zákazníkom zaplatiť za extra plátok pizze, ktorý je potom bezplatne k dispozícii pre bezdomovcov. Takéto iniciatívy posilňujú komunitnú súdržnosť a ponúkajú jednoduchý, no efektívny spôsob, ako pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji