15. ročník Bratislavských mestských dní prilákal pestrým programom desaťtisíce návštevníkov


Foto: 15. ročník Bratislavských mestských dní prilákal pestrým programom desaťtisíce návštevníkov Foto: Mesto Bratislava - facebook.com/Bratislava.sk

Uplynulý víkend sa v Bratislave konal už 15. ročník populárnych a obľúbených Bratislavských mestských dní. Samospráva ich organizuje tradične vždy 3. aprílový víkend. Aj tento rok sa tešili veľkej návštevnosti.

V tomto čase si hlavné mesto Bratislava už tradične pripomína svoje dejiny. Vždy n sviatok sv. Juraja, 24. apríla, mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Táto udalosť sa aj v minulosti spájala s oslavami a vytvárala príležitosť na neformálne stretnutia zástupcov radnice s obyvateľmi.

Návštevníci tohtoročných Bratislavských mestských dní si mohli vychutnať viac ako 100 podujatí v mestských lesoch, múzeách a tiež v Bratislavskej ZOO.

„Musím povedať, že mám toto podujatie skutočne rád, pretože sa môžem stretnúť s mnohými ľuďmi a porozprávať sa s nimi o našom meste, ich názory a postrehy sú pre mňa tým najlepším radcom. Zároveň ma teší plné mesto, ktoré je každoročne nabité tou správnou a pozitívnou energiou. Ďakujem všetkým, ktorí prišli a užili si Bratislavu spolu s nami,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Už tradične sa o otvorenie slávností postaralo prestížne udeľovanie Ceny primátora. Tento rok si sošku rytiera Rolanda za mimoriadne zásluhy odnieslo 12 laureátov, ktorí sa významne podieľajú na rozvoji hlavného mesta.  

Aj Bratislavská ZOO sa tešila mimoriadnej návštevnosti. Zvieratká prišlo počas víkendu pozrieť viac ako 30-tisíc návštevíkov. V nedeľu v nej primátor Ivo Nesrovnal pokrstil mláďa zebry, ktoré dostalo meno Kya, čo znamená nebeský diamant.

„Návštevníci sa aj tento rok nevedeli dočkať na vyhliadkovú plavbu loďou po Dunaji, ktorej sa zúčastnilo 870 ľudí. Tisícky návštevníkov využilo aj možnosť osobne sa stretnúť s primátorom v jeho kancelárii či s jeho námestníkmi v Primaciálnom paláci,“ inforovala Zuzana Onufer, hovorkyňa mesta Bratislava.


Novinkou tohto ročníka boli mestské trhy, ktoré sa konali na primaciálnom námestí a ponúkali návštevníkom nie len občerstvenie, ale aj rôzne výrobky či informácie o meste v mestskom stánku. Atmosféru na námestí už tradične dotváral hudobný sprievod a vystúpenia rôznych kapiel a súborov.

Program na Tyršovom námestí potešil predovšetkým rodiny s deťmi - spoločnosť OLO pripravila cyklopreteky, cirkusové predstavenia a tiež smetiarske auto, ktoré prilákalo malých i veľkých. Pre deti bol pripravený aj Veselý autobus plný rôznych hier od Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Mnohých záujemcov potešila výnimočne sprístupnená kostnica pod Kaplnkou sv. Jakuba na Námestí SNP či komentovaná prehliadka na ostrove Sihoť.

Bratislavské mestské dni nezabudli ani na umenie. Okrem podujatí, ktoré pripravilo Múzeum mesta Bratislava sa konalo niekoľko výstav, a to napríklad v Justiho sieni, na strednom hrade Devín, v Galérii mesta Bratislavy či výstava „smArt ciTy – Bratislava, keď budem veľký/veľká v Primaciálnom paláci.

„Návštevníkov zaujal aj videomapping (unikátna vizuálna show, ktorá zmapovala príbeh múzea) na priečelí Starej radnice, ktorý pripravilo Múzeum mesta Bratislava pri príležitosti 150. výročia. Múzeum a jeho podujatia navštívilo približne 17-tisíc ľudí,“ doplila hovorkyňa.

Tisícky ľudí si nenechali ujsť ani Dobrý trh na Jakubáku, či tvorivé činnosti detí z mestských základných umeleckých škôl a centier voľného času na Hlavnom námestí.

Pre návštevníkov boli pripravené aj populárne tematické prehliadky mestom, ktoré záujemcom sprostredkovali dejiny nášho hlavného mesta a tento rok sa niesli pod názvom Po stopách M. R. Štefánika, Bratislava ‘93.

Bratislavské mestské dni sa snažili aj tento rok potešiť každého návštevníka. Milovníkov prírody a športu prilákali podujatia na Partizánskej lúke a športoviská STARZu. Najviac využitá bola plaváreň Pasienky a a športovo-rekreačný areál Harmincova. Športoviská si vychutnalo takmer 1500 návštevníkov.

Nedeľu si Bratislavčania mohli užiť na bratislavskom dostihovom závodisku v Petržalke, kde sa konala Veľká cena primátora. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy