Začína sa kliešťová sezóna, odborníci upozorňujú a radia ako sa kliešťa opatrne zbaviť


Foto: Začína sa kliešťová sezóna, odborníci upozorňujú a radia ako sa kliešťa opatrne zbaviť Foto: ilustračná - pixabay.com

Počasie sa oteplilo a nás láka turistika a pobyt v prírode. S jarou sa však začala aj sezóna kliešťov. Tie sa najradšej ukrývajú v trávnatých porastoch s výškou od 20 cm do 1 metra. Stretnúť sa s nimi môžete teda v záhradách, parkoch a lesoch.  

Odborníci ponúkaj aj pár tipov, ako sa vyhnúť kliešťom.

- Treba sa vyhýbať miestam, na ktorých sa môžu vyskytnúť (okraj lesa, vysoké trávy, krovie).
- Do prírody si treba obliecť niečo, čo zakrýva väčšiu časť tela, predovšetkým dlhé nohavice a vysoké ponožky.
- Nezabúdajte na repelenty a dôkladnú kontrolu tela po návrate domov. 

Pamätajte, že na bledom oblečení kliešťa zbadáte skôr ako na tmavom.  

Kliešte sa najčastejšie na tele zaryjú do oblastí slabín a podpazušia, za uši, do vlasov, do podkolennej jamky a tiež na intímne miesta.  

Dávajte si pozor a majte na pamäti, že prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne.

„Kliešť prereže ostrými hryzadlami pokožku a sosákom, na ktorom má háčiky, sa prisaje v rane. Čím dlhšie môže cicať krv, tým pevnejšie sa prichytí a tým ťažšie sa ho zbavíte. Kliešťa si odstráňte z tela vždy a nikdy naňho nesiahajte holými rukami,“ informoval Úrad verejného zdravotníctvo SR.  

Pri vyberaní kliešťa postupujte opatrne. Pridŕžajte sa rád odborníkov:
- nesiahajte na kliešťa holými rukami
- použite klieštiky (bežne dostupné v lekárni) alebo pinzetu
- nekvapkajte na neho olej, ani masť - kliešť sa môže začať dusiť a vyvrátiť nasatú krv naspäť do organizmu aj so svojimi slinami
- uchopte kliešťa čo najbližšie k hlavičke
- jemne hýbte do strán 
- potom ho pomalým pohybom vytiahnite, pohyb by mal smerovať kolmo na pokožku

Miesto treba po vytiahnutí kliešťa dezinfikovať, rovnako ako nástroje, ktoré ste pri tom použili. Nezabudnite si tiež umyť ruky. 

Kliešte sú nebezpečné predovšetkým kvôli tomu, že prenášajú závažné ochorenia ako napríklad kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

„Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. U časti chorých môže ochorenie prebiehať ľahko a často býva nerozpoznané,“ uvádzajú epidemológiovia.  

Pôvodcom tejto choroby je práve vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý sa kliešťami prenáša z divých zvierat nie len na ľudí, ale aj na domáce zvieratá.  Infikovať sa týmto vírusom môžete po uhryznutí kliešťom,  alebo po skonzumovaní tepelne nespracovaného mlieka, najmä kozieho, ovčieho a kravského a výrobkov z nich. 


Inkubačný čas ochorenia je od 7 – 14 dní. 

Infikované kliešte sa vyskytujú v endemických oblastiach, kde žijú infikované, tzv. „rezervoárové zvieratá“ - hlodavce, vysoká zver, líšky a hlodavce.

Takéto oblasti máme aj v Bratislavskom kraji, a to predovšetkým v oblasti lužných lesov v povodí Dunaja. Vyskytujú sa aj v oblasti Malaciek a tiež v Malých Karpatoch v Pezinskom okrese. 

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihne celý organizmus a neexistuje proti nem očkovanie. Jeho pôvodcom sú baktérie borélie. Inkubačný čas tohto druhu ochorenia je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík.  

Lymská borelióza má 3 štádia, ktoré popisuje aj Úrad verejného zdravotníctva:

Pre prvé sú typické kožné zmeny, tzv. erythema migrans. Koža okolo miesta vpichu sčervená, začervenanie sa šíri do okolia a súčasne centrum bledne. Pridruží sa i zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov. Druhé štádium -  po týždňoch až mesiacoch - sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému. Do klinického obrazu tretieho štádia -  po niekoľkých mesiacoch až rokoch - patrí najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky,“ vysvetľujú epidemológovoia z Úradu pre verejné zdravotníctvo.  

Aj toto ochorenie sa u na Slovensku vyskytlo a aj v súčasnosti sa objavujú kliešte, ktoré ho prenášajú. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva