V nedeľu 15. apríla sa pobeží už 71. Národný beh Devín, zatiaľ sa prihlásilo viac ako 6 200 bežcov


Foto: V nedeľu 15. apríla sa pobeží už 71. Národný beh Devín, zatiaľ sa prihlásilo viac ako 6 200 bežcov Foto: Mesto Bratislava

Už v nedeľu 15. apríla sa beží Národný beh Devín - najstaršie atletické podujatie na Slovensku. Viac ako 6 200 bežcov už tradične vyštartuje spod hradu Devín a pobežia až na Rázusovo nábrežie. Výsledky slávnostne vyhlásia po ukončení pretekov na Hviezdoslavovom námestí.

„Národný beh Devín – Bratislava je jedinečné podujatie, ktoré v sebe spája šport a bohatú históriu nášho mesta. Beh má viacero kategórií, čiže sa ho môže zúčastniť každý, kto si chce príjemne zabehať a zažiť jeho unikátnu atmosféru. Rovnako pozývam aj divákov, aby prišli podporiť tento náš športový sviatok,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Bežci mali možnosť prihlásiť sa na beh do 9. apríla. V minulom roku sa prihlásilo na beh on-line 6 360 športovcov, napokon však bežalo až 6 691 prihlásených bežcov. Celkové číslo prihlásených tento rok bude známe až po ukončení prezentácie, keďže aj dnes, 13. apríla je možnosť prihlásiť sa do súťaže priamo počas prezentácie bežcov. Do 9. apríla sa však prihlásilo 6 202 účastníkov.

„Beh sám o sebe je veľmi populárny, nevynímajúc práve Národný beh Devín – Bratislava, ktorý je skutočným symbolomhistórie a výzvou pre všetkých bežcov. Aj vďaka tomu účasť každoročne stúpa a veríme, že to tak bude aj tento rok, kedy očakávame na štarte, ale aj v cieli okolo 7 000 bežcov,“ uviedol riaditeľ pretekov Národný beh Devín – Bratislava Peter Vojtko, riaditeľ STARZ-u.

Národný beh Devín organizuje STARZ - Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou.

Po prvý raz sa z Devína na národnom behu bežalo v roku 1912, čím sa podujatie zapísalo do športovej histórie ako najstarší cestný beh a tiež ako najstaršie atletické podujatie na Slovensku.


Prvý ročník mal 37 účastníkov, z ktorých úspešne dobehlo do cieľa 21 bežcov. Časom bežci pribúdali, aj keď v období 40-tych až 60-tych rokov malo podujatie viacero prestávok. Od roku 1971 sa beh konal pravidelne a v roku 1976 sa behu po prvýkrát zúčastnili už aj ženy.

Od roku 1992 je organizátorom Národného behu Devín - Bratislava Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorá pre zvýšenie popularity a návštevnosti behu pridala v roku 2008 kategóriu firemných behov a v roku 2009 kategóriu školských družstiev. Od roku 2009 sa ustálila aj dĺžka trate na 11 625 m.

Organizátori upozorňujú verejnosť, predovšetkým vodičov, na dopravné obmedzenia súvisiace s behom. Jazdite opatrne a rešpektujte pokyny polície, organizátorov a tiež dopravné značenie. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Bratislava