Na včerajší protest, ktorý sa konal na Námestí SNP v Bratislave prišlo zhruba 5-tisíc ľudí. Vystúpilo viacero interpretov, ale najväčším prekvapením bol Pavol Habera. Spevák bol na bratislavskom námestí naposledy v roku 1989, počas Nežnej revolúcie. Medzi spievaním textov objasnil svoje dôvody, prečo sa rozhodol prísť podporiť protest Otvorenej kultúry, festivalu Pohoda a Antény. Na vystúpenia umelcov sa rozhodol reagovať aj Lukáš Machala, ktorého prekvapilo, že ho nepodržali ani vlastní podporovatelia.
„Keď som sa včera bavil s Danielom Hevierom, ktorý mi robí texty. Tak som mu povedal, predstav si Danko, po niekoľkých rokoch idem spievať na námestie. Naposledy to bolo v 1989. Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu, je veľmi dôležité,“ povedal Habera počas prvých sekúnd na javisku.
Kultúrna obec začala protestovať vo viac ako 20 mestách po celom Slovensku. Nesúhlasia s krokmi ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu (SNS), ktorí v rezorte začali robiť čistky a blokujú projekty s tematikou LGBTI. Šimkovičová odvolala riaditeľa SND, riaditeľku SNG a aj šéfa národného múzea či Bibiany. Na ich miesta dosadila svojich ľudí.
„Ono je to tak, že kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme tieto dva atribúty ovplyvňujú všetky aspekty života. Ak nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné. Akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a snažiť sa ju usmerniť podľa svojich chúťok a podľa nejakých divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to jednoducho nemôže fungovať a ten národ má problém. Je to samozrejme náš prúser, že máme tento problém. Ak by sme presvedčili dosť ľudí pri minulých voľbách, nemuseli by sme toto riešiť,“ dodáva Habera.