Vládna koalícia v parlamente schválila bič na lekárov. Do zákona sa pridá pojem mimoriadna situácia, počas ktorej lekári budú nútení pracovať aj v novom roku. V opačnom prípade im hrozí väzenie. Ak dal lekár výpoveď, s mimoriadnou situáciou by mu prestala plynúť výpovedná lehota. Musel by naďalej pracovať v nemocnici ďalších 60 až 120 dní.
Lekári, ktorí by aj napriek tomu pracovať odmietli, by mohli skončiť vo väzení. Hrozilo by im odňatie slobody na jeden rok. Nový zákon lekárom znemožnil aj čerpanie dovolenky a výrazne skomplikoval aj PN. Ak lekár ochorie, práceneschopnosť mu bude môcť vypísať len taký lekár, ktorého poverí okresný úrad.
V pléne návrh podporilo 74 poslancov. Rebelujúci poslanci Hlasu-SD Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš boli proti. Šalitroš pripravil aj vlastný pozmeňujúci návrh, ktorý mal trest pre lekárov zmierniť. Namiesto väzenia navrhoval finančnú pokutu, ale svoj návrh napokon stiahol.
Schválený návrh zákona opozícia a lekárske odbory kritizujú. „ Poslanci Národnej rady, odhlasovali nútené práce lekárom a potom si zatlieskali a popriali pekné Vianoce a lyžovačky lebo ďalšie rokovania v parlamente bude až vo februári 2025. Naozaj sa tým vyriešili problémy v zdravotníctve?“ pýta sa šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka premiéra vyzýva, aby lekárov prestal vydierať väzením a začal s nimi rokovať. Zároveň vyzýva na začatie debaty o predčasných voľbách. „Toto nie je vládnutie. Nerobia nič pre ľudí, už nich ani nič nespája, zostali im už iba vyhrážky. Ešte aj lekárov nútia pracovať pod hrozbou väzenia, namiesto slušného rokovania a dodržania vlastných sľubov. Toto je tá sľubovaná stabilita a pokoj? Presný opak - doniesli len chaos, konflikty, drahotu a papalášstvo. Premiéra preto vyzývam na nasledovné. Za prvé, nech okamžite rokuje s lekármi a prestane ich vydierať hrozbou väzenia. Za druhé, poďme sa rozprávať o predčasných voľbách. Ľudia na Slovensku si zaslúžia silnú vládu, ktorá im dokáže priniesť lepší život,“ hovorí.