Veľká policajná akcia počas veľkonočných sviatkov sa bude zameriavať na jazdu pod vplyvom alkoholu


Foto: Veľká policajná akcia počas veľkonočných sviatkov sa bude zameriavať na jazdu pod vplyvom alkoholu Foto: Polícia SR

Polícia Slovenskej republiky informuje vodičov, že počas veľkonočných sviatkov bude prebiehať na cestách prvá veľká policajná akcia projektu Deň zodpovednosti v tomto roku zameraná na zvýšenie povedomia o nebezpečenstve alkoholu za volantom. Na cestách bude preto množstvo hliadok, ktoré si posvietia na dodržiavanie dopravných predpisov, predovšetkým na alkohol.

„Kolegovia sa budú zameriavať na zvýšenie povedomia vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom v rámci projektu Deň zodpovednosti. Po celom Slovensku budú vodičom rozdávať info materiály, vďaka ktorým sa dozvedia viac o účinkoch alkoholu na ľudský organizmus a o jeho vplyve na šoférovanie,“ informovala polícia.

Projekt organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom, Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a Zelenou vlnou RTVS.

Štatistiky za posledné tri roky, 2015 až 2017, ukazujú mierny nárast počtu dopravných nehôd, vrátane tých s účasťou alkoholu. Počet dopravných nehôd je najvyšší počas predĺžených víkendov a sviatkov. Pivovarníci sa preto tento rok rozhodli zintenzívniť svoje zodpovednostné aktivity a zorganizovať ich niekoľko krát počas roka.

„Apelujeme na vodičov, aby vtedy, keď šoférujú, siahali výlučne po nealkoholických nápojoch a aby cez sviatky mali na pamäti nebezpečenstvo zostatkového alkoholu. Pripravili sme preto aj informačné materiály, ktoré budú policajné hliadky rozdávať vodičom. Veríme, že naše preventívne aktivity v rámci projektu Deň zodpovednosti prispejú k zodpovednému správaniu vodičov a zníženiu dopravných nehôd spôsobených v dôsledku požitia alkoholu,“ uviedla Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. 

Polícia informovala, že ide len o prvú takúto akciu v tomto roku. Ďalšie nás čakajú v lete a tiež počas jesene. O tejto preventívnej akcii bude informovať aj rozhlasové dopravné spravodajstvo Zelená vlna RTVS, ktoré akciu mediálne podporuje.

„Za obdobie posledných troch rokov vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu zavinili 11 % zo všetkých dopravných nehôd zavinených práve vodičmi motorových vozidiel. Ak sa však pozrieme len na veľkonočné sviatky, ktoré predstavujú 4-dňový predĺžený víkend, tvorí tu podiel dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v priemere až 23 %,“ uviedol plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.


Základnou myšlienkou každého vodiča by malo byť: KEĎ PIJEM, AUTO OSTANE DOMA. 

Alkohol nie len zhoršuje reakčný čas vodiča, ale aj jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čo prispieva k vážnemu ohrozeniu ostatných účastníkov premávky. Obzvlášť u mladých vodičov spôsobuje alkohol zároveň impulzívnejšie a riskantnejšie správanie.

„Ak plánujete počas veľkonočných sviatkov navštíviť rodinu, priateľov, či ísť na pondelkovú šibačku, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, naplánujte si vopred spôsob, ako sa budete bezpečne premiestňovať: využite MHD, taxík, alebo choďte pešo. Ak ide na šibačku partia autom, je dobré dopredu sa dohodnúť, kto bude šoférovať a tým pádom bude piť len nealko,“ odporúča Jana Shepperd.

Zradný býva aj zostatkový alkohol.

„Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky