Podporte aj vy finančnú zbierku SNG na obnovu ovocného sadu Schaubmarovho mlyna v Pezinku


Foto: Podporte aj vy finančnú zbierku SNG na obnovu ovocného sadu Schaubmarovho mlyna v Pezinku
Galéria: 7 fotiek
Foto: SNG

Revitalizácia areálu Schaubmarovho mlyna pokračuje obnovou ovocného sadu a jeho otvorením pre verejnosť. Cieľom projektu je premeniť priestor kultúrnej pamiatky na príjemné zážitkové miesto.

[photo]551[photo]

Historický Schaubmarov mlyn je od 70. rokov 20. storočia súčasťou Slovenskej národnej galérie – okrem expozície o mlynárstve tu nájdete aj galériu výtvarného umenia. Areál tejto kultúrnej a technickej pamiatky sa podarilo zachovať ako pôvodnú vidiecku usadlosť, obklopenú dvorom a starým ovocným sadom.

Vrámci obnovy ovocného sadu plánuje SNG vysadiť 33 nových stromov a viac ako stovku ovocných a okrasných kríkov. Celková cena plánovanej obnovy sadu je vyše 13 000 eur.

„Pri ich výbere sme sa riadili predstavou prirodzenej záhrady – ovocného sadu, ktorý pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Preto v sade nájdete napríklad duly, hrušky, višne či čerešne, moruše, ríbezle, maliny aj černice. Stromy, kríky alebo trvalky sme zároveň vyberali tak, aby sme ich mohli zužitkovať pri rôznych vzdelávacích, remeselných a výtvarných aktivitách alebo na výrobu vlastných produktov,“ informovala Slovenská národná galéria o plánoch revitalizácie.


V sade pribudne nie len vinič a včelíny, vtáčie búdky a hmyzie domčeky, ale aj skleník, zeleninové a bylinkové záhony. Okrem toho plánujú v priestoroch sadu postaviť chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie.

Od 12. marca prebieha zbierka Posaď sa(d) u nás!, ktorej cieľom je vyzbiera dostatok financií na realizáciu plánov. Prispievateľov čakajú vrámci zbierky krásne odmeny.

Prispievatelia môžu projekt podporiť až do 9. apríla cez verejnú crowdfundingovú platformu startlab. Výška podpory je variabilná – na výber je suma už od 6 € až po niekoľko desiatok a stoviek eur.  

„V závislosti od výšky príspevku sú pre prispievateľov pripravené odmeny: tašky, ruksaky, dobroty z regiónu alebo od našich partnerov, reprodukcie či autorská tlač od výtvarníčky Ivany Šátekovej a veľa ďalšieho; dokonca je možné kúpiť si a pomenovať svoj vlastný strom. Všetkým prispievateľom patrí naša úprimná vďaka!“ dodávajú organizátori zbierky.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: SNG