PS zverejnilo zoznam koaličných politikov a ich rodín, ktoré dostali štátne dotácie za takmer 49 miliónov eur


Foto: PS zverejnilo zoznam koaličných politikov a ich rodín, ktoré dostali štátne dotácie za takmer 49 miliónov eur Foto: Progresívne Slovensko

Zoznam projektov zverejnilo Progresívne Slovensko ako odpoveď na štvrtkové odvolávanie svojho šéfa Michala Šimečku. Obsahuje množstvo projektov a dotácií, na ktorých participujú poslanci vládnej koalície, či ich rodinní príslušníci. Najsilnejšia opozičná strana zoznam zverejnila v deň, keď parlament rokuje o odvolaní Michala Šimečku z funkcie podpredsedu národnej rady. Koalícia ho obviňuje z rodinkárstva kvôli dotáciám, ktoré dostali organizácie, kde sú členmi Šimečkovi príbuzní.

„Našli sme stovky zmlúv a dotácií pre koaličných poslancov, poslankyne a ich rodiny – za takmer 49 miliónov eur, a to ani zďaleka nie je konečná suma. Mnohí sú aj teraz štatutármi mimovládok čerpajúcich granty, alebo spoločníkmi firiem, ktoré obchodujú so štátom. Nikto ich však nenazýva darmožráčmi ani vyciciavačmi, tak ako oni nazývajú rodinu Michala Šimečku. Odmietame tento ich dvojitý meter,“ píše Progresívne Slovensko na svojej webovej stránke.


Informácie v dokumente podľa PS pochádzajú z otvorených zdrojov a dajú sa overiť. S nápadom odvolať Šimečku z parlamentnej funkcie kvôli dotáciám prišiel premiér Robert Fico. Podľa zoznamu však on sám figuruje v 22 prípadoch poberania dotácií v celkovej výške viac ako 2 milióny 774 tisíc eur. Ide napríklad o opravu historického Topoľčianskeho hradu, rekonštrukciu obecného domu a domu kultúry v obci Skačany, či prestavba garáže na návštevnú miestnosť v centre pre deti a rodiny v Topoľčanoch.



Okrem Fica v zozname svietia mená napríklad Dušana Muňka, Ľubomíra Vážneho, Romana Michelka, Samuela Migaľa, Romana Malatinca, Štefana Kuffu, Rudolfa Huliaka, Branislava Becíka alebo vedúceho úradu vlády Juraja Gedru.

Infgormácie o dotáciách spojených s koaličnými politikmi a ich rodinami predniesol v pléne parlamentu poslanec PS Martin Dubéci. Reagovali na neho viacerí poslanci koalície. Dušan Jarjabek zo Smeru vyhlásil, že problémom v prípade Šimečku nie sú samotné dotácie, ale chýbajúci systém kontroly.

„Neexistuje spätný systém kontroly, nie to, čo vy hovoríte. To je volovina. Existuje nejaké spätné hodnotenie projektov priateľky pána Šimečku. To ste mali povedať, niečo vy ste hovorili. Vždy niekto niečo dostane,“ tvrdil Jarjabek. Poslanci PS na jeho vystúpenie reagovali otázkou čo má Šimečka spoločné so systémom kontroly dotácií, ktorý nastavila vláda Roberta Fica.

Poslanec Dušan Muňko, ktorý v zozname Progresívneho Slovenska figuruje tiež, Dubécimu odkázal že sa snaží „obhájiť neobhájiteľné.“ Rovnako odmietavý postoj zaujal poslanec Smeru Viliam Záhorčák, ktorý zoznam dotácií nazval „ agresívnym útokom“ na koalíciu. Poslanec Hlasu Ján Blcháč od Dubéciho žiadal ospravedlnenie.