Na trati Bratislava-Viedeň bude premávať vlak T.R.A.M., ktorý prinesie cestujúcim kultúrne zážitky


Foto: Na trati Bratislava-Viedeň bude premávať vlak T.R.A.M., ktorý prinesie cestujúcim kultúrne zážitky Foto: ilustračná - slovakrail.sk

Cestujúcich na trati Bratislava - Viedeň čaká netradičný umelecký zážitok, ktorý im poskytne projekt T.R.A.M. Finančne ho podporil aj Bratislavský samosprávny kraj. Projekt odkazuje na električku, ktorá od roku 1914 premávala na tejto trati. Verejnosť sa už od štvrtka bude môcť týmto vlakom odviezť.

“Ide o unikátny projekt, ktorého hlavnou úlohou je spájať a prepojiť umenie s tradičnou vlakovou prepravou. Cestujúci tak budú môcť medzi Bratislavou a Viedňou zažiť netradičné cestovanie, počas ktorého budú môcť diskutovať s umelcami, hudobníkmi či zaujímavými hosťami. Verím, že aj takýto projekt prispeje k zvýšeniu počtu cestujúcich a zvýši sa aj záujem zahraničných turistov spoznávať bratislavský región. Vo vlaku budú k dispozícii brožúry o Bratislavskom kraji ako aj magazín Bratislava region, ktoré budú inšpiráciu, kam sa môžu cestujúci vybrať,” povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Organizátormi projektu T.R.A.M. sú slovenské železnice ŽSSK a rakúske železnice ÖBB-Holding AG v spolupráci s ďalšími partnermi.

Špeciálny vlak T.R.A.M. pozostáva zo 4 vagónov. Dva sú slovenské a dva rakúske. Na tejto trati bude premávať obojsmerne až 11-krát denne, a to od februára do novembra 2018. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, ale aj poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok, ktorý obohatí cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.  


„Každá z výstav sa uskutoční v jednom zo štyroch vagónov, postupne počas roka obsadíme celý vlak. Program kultúrneho centra sa bude konať každú stredu vo večerných hodinách v špeciálne nadizajnovanom priestore tzv. „Chat point”. Naším cieľom je zviditeľniť progresívnych umelcov, spisovateľov, divadelníkov, hudobníkov, ale aj alternatívne kultúrne centrá, múzeá a galérie z Rakúska a Slovenska. Formou prezentácií, prednášok, diskusií a umeleckých vystúpení chceme sprístupniť cestujúcim inovatívne polohy súčasného umenia. Vo všetkých ostatných dňoch (okrem stredy) bude „Chat point“ k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich s cestujúcimi,” doplnil kurátor nezvyčajného projektu a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný.

Rakúske železnice uviedli tento projekt oficiálne do života v pondelok 19. februára 2018. Otvárací ceremoniál sa konal na nástupišti Hlavnej stanice vo Viedni za prítomnosti prezidenta SR Andreja Kisku, rakúskeho prezidenta Alexandra van der Bellena, predsedu BSK Juraja Drobu a zástupcov železníc.

„Slávnostné Grand Opening projektu T.R.A.M. na slovenskej strane sa uskutoční dnes na bratislavskej Hlavnej stanici o 18:00 hodine. Pripravená je prehliadka vozňov ako aj zaujímavé performances predstavenia priamo vo vlaku v podaní umelcov: Kateřina Šedá - Mário Bihári, Ilona Németh, Zuzana Husárová - Ľubo Panák. Prvých cestujúcich vlak T.R.A.M. odvezie už vo štvrtok,“ informoval Bratislavský samosprávny kraj. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: BSK, slovakrail.sk