Nová Cvernovka už funguje v nových priestoroch, prináša bohatý a rozmanitý kultúrny program


Foto: Nová Cvernovka už funguje v nových priestoroch, prináša bohatý a rozmanitý kultúrny program Foto: Nová Cvernovka


Program v Novej Cvernovke, po premene na Kultúrne a kreatívne centrum, je postavený na rôznorodosti, diverzite, spoločenských presahoch a autentickosti.

Cvernovka - ako v Bratislave dobre etablovaná značka a komunitná inštitúcia - začína po presťahovaní sa do priestorov bývalej bratislavskej Strednej priemyselnej školy chemickej na Račianskej ulici novú fázu svojej existencie. Jej cieľom je naplno využiť priestory novej budovy a rozvíjať súčasné umenie a kultúru v hlavnom meste.

„Našou ambíciou je vybudovať kultúrnu venue pre rôzne žánre s kvalitnou produkciou. Tento ako aj ďalšie priestory budú miestom, kde sa dá po celý rok navštíviť koncert, vidieť výstavy, divadlo, stand-up či prednášku, posedieť si v knižnici, dať si dobré jedlo, ísť na workshop, poprechádzať sa s deťmi v parku, alebo sa vzdelávať, napríklad o ekológii, histórii či vede,“ hovorí režisér Vilo Csino z Nadácie Cvernovka, ktorý je zodpovedný za kultúrne dianie v Novej Cvernovke.  

V nasledujúcom roku čaká na záujemcov množstvo akcií a rozmanitých podujatí.

Nosným projektom je 9. ročník mestského festivalu s koncentrovaným mixom hudobných žánrov, vizuálneho umenia, scénických performance – podujatie 1. MÁJ - deň otvorených ateliérov. V priestoroch Novej Cvernovky bude mať stálu scénu projekt Pecha Kucha, Samo Trnka bude každý mesiac v rámci improligy Popuk! prezentovať „to najhoršie“ z humoru.

Významnými podujatiami budú aj multižánrový literárny festival zameraný na slovenskú tvorbu Autoriáda 2018, ako aj festival NASUTI, ktorý spojí ekológiu a vizuálne umenie.

V kontexte “osmičkového roku” sa uskutočnia v Novej Cvernovke diskusné panely na tému 50. výročia okupácie Československa a geopolitického kontextu fungovania Slovenska v európskom priestore.

Programovú skladbu v roku 2018 doplní aj cyklus prednášok Pamäť, dokumentárno-vzdelávacie večery o industriálnych pamiatkach a dôležitých miestach po celom Slovensku s názvom Čierne diery, či cyklus prednášok PamMap zaoberajúci sa históriou Bratislavy.


Pracovný priestor Coworking Cvernovka pravidelne organizuje prednášky a diskusie venujúce sa témam ekológie, rodičovstva, osobného rozvoja a rozvoja podnikania. 


Prerábka priestorov Novej Cvernovky si vyžiadala viaceré finančné investície. 

Na prerode Novej Cvernovky si od roku 2017 pripisuje svoj nemalý partnerský podiel aj Nadácia VÚB. Finančná podpora poskytnutá Nadácii Cvernovka bola potrebná predovšetkým na vybudovanie kultúrneho priestoru so sálou a zázemím určenou na kultúrne a spoločenské podujatia s kapacitou 200/400 návštevníkov.

Rekonštrukčné práce zahŕňali sanáciu priestoru bývalých chemických laboratórií, vybudovanie elektrickej, vykurovacej a vodovodnej infraštruktúry, opravu povrchov vrátane novej betónovej podlahy, ako aj na nákup zvukovej, svetelnej a zatemňovacej techniky.

„Vážime si dôveru a odvahu, s ktorou sa Nadácia VÚB pustila do podpory kultúrneho diania v Novej Cvernovke. Teší nás, že sa nám za výraznej finančnej spoluúčasti podarilo vybudovať pôdu pre živú kultúru, ktorá sa môže začať na tomto mieste odteraz naplno rozmáhať,“ uviedol správca Nadácie Cvernovka - Braňo Čavoj. 

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Nová Cvernovka