Ministerstvo podporí náročné odvetvia poľnohospodárstva, a tým aj produkciu slovenských potravín


Foto: Ministerstvo podporí náročné odvetvia poľnohospodárstva, a tým aj produkciu slovenských potravín Foto: ilustračná - pixabay.com

Cieľom projektu Zelená nafta je podporiť odvetvia poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy a tiež zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov a zvýšiť tak množstvo domácich potravín na pultoch

Projekt Zelenej nafty sa posúva do ďalšej, realizačnej, fázy. Ministri pôdohospodárstva a financií sa 30. januára 2018 zhodli na zavedení koncepčného a systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby. 

Agrorezort pripravil koncepčné a systémové riešenie, ktoré podporí slovenské poľnohospodárstvo. 

„Sledujeme tým udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu. Pomôžeme konkurencieschopnosti našich producentov potravín a tiež očakávame vyšší podiel domácich potravín na pultoch obchodov,“ vysvetlila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná po rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom. 


Aplikácia projektu nezahŕňa automaticky celoplošnú dotáciu. Ide o podporu odvetví poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je napríklad špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a živočíšna výroba. Spolu s podporou poľnohospodárstva sa očakáva aj zvýšenie zamestnanosti v regiónoch a tiež zvýšenie potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti.  

„Projekt Zelenej nafty pomôže tiež tomu, čomu hovoríme verejnoprospešné funkcie poľnohospodárstva ako napríklad úrodnosť pôdy, vododržnosť, dobrá klíma, zmiernenie následkov sucha a zabránenie erózii pôdy. Poľnohospodárstvo je sektor s veľkým multiplikatívnym efektom, čo má vplyv aj na ďalšie odvetvia ako napríklad strojárstvo, chemický priemysel, potravinárstvo, obchod alebo služby. Peniaze vložené do projektu Zelenej nafty sa teda Slovensku niekoľkonásobne vrátia,“ dodala Gabriela Matečná. 

 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR