Ministerstvo vnútra informovalo, že zo zákona plánujú vypustiť poplatok 10 eur za cirkevný sobáš


Foto: Ministerstvo vnútra informovalo, že zo zákona plánujú vypustiť poplatok 10 eur za cirkevný sobáš Foto: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Robert Kaliňák, minister vnútra SR, sa v pondelok 22. januára stretol s delegáciou Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenGO. Dohodli sa na zrušení poplatku 10 eur za cirkevný sobáš. 

„Napriek tomu, že tá suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný. Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil,“ uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.


Ľudia, ktorí sa rozhodnú zobrať v kostoloch by nemali byť znevýhodnení. Zákon o správnych poplatkoch sa zmení cez poslanecký návrh iného zákona, ktorý má MV SR v druhom čítaní už na najbližšej schôdzi NR SR.


„Musím povedať, že sme sa na ministerstve stretli s veľkou ústretovosťou. A keď minister hovoril o tom ako vníma tento poplatok a rodinu, museli sme súhlasiť. Chceme sa za túto podporu veľmi pekne poďakovať,“ reagovala Miriam Kuzárová z platformy CitizenGO.

Ročne sa na Slovensku uzavrie 26 000 sobášov, z toho 12 000 je cirkevných. Poplatok sa do platnosti dostal cez zákon e-governmente realizovaný Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a do novely bol vložený na základe pripomienky ZMOS. Združenie miest a obcí reflektovalo na požiadavky matrikárov.

Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, však tento poplatok vnímalo ako diskriminačný a následnej spustilo petíciu, ktorú v priebehu niekoľkých dní podpísalo takmer 20 000 ľudí.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky