Kotlár tvrdí, že na Slovensku pandémia nebola: Myslím to smrteľne vážne. Opozícia chce jeho hlavu


Foto: Kotlár tvrdí, že na Slovensku pandémia nebola: Myslím to smrteľne vážne. Opozícia chce jeho hlavu Foto: FB Martina a Peter

Poriadne prekvapenie až šok zažili poslanci na rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru. Opozícia si predvolala splnomocnenca vlády pre preverenie opatrení počas pandémie Covidu-19 Petra Kotlára, kvôli dištancu Slovenska od dohovoru Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Kotlár však vyhlásil, že na Slovensku žiadna pandémia nebola.

„V závere môjho vyšetrovania, ktoré prednesiem v septembri je aj jasný dôkaz toho, že na Slovensku pandémia nebola z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov,“ povedal Kotlár vo svojom vystúpení. „Myslím to smrteľne vážne,“ dodal Kotlár.

Šokovaní poslanci a poslankyne len neveriacky krútili hlavami. V momente, keď predseda zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž zo Smeru oznamoval ďalší postup rokovania, v miestnosti sa ozvali slová „presne tak, my sme pandémiu nemali. Tie čísla boli vymyslené, zomreli na vakcíny.“ Zo záznamu sa nedá určiť, kto ich povedal, pravdepodobne niekto zo zástupcov verejnosti. Rokovania parlamentných výborov sa totiž môžu po ohlásení zúčastniť aj hostia.

Vyšetruje pandémiu, ktorá nebola?

Zástupcovia opozície Kotlára za jeho slová kritizovali hneď po skončení rokovania výboru.

„Načo máme splnomocnenca pri vyšetrovaní niečoho, čo na Slovensku nebolo? Je to pľuvanec do tváre všetkým, ktorí si ochorením prešli, všetkým pozostalým,“ citoval denník Sme slová Tomáša Szalaya z SaS.

KDH žiada Kotlárove odvolanie a súčasne vyzýva ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, aby situáciu riešila. Ministerka sa rokovania parlamentného výboru, kde Kotlár svoje šokujúce tvrdenie o pandémii predniesol, nezúčastnila. „Ministerka Dolinková túto dôležitú tému úplne odignorovala. Nedokáže vysvetliť neprijatie zdravotníckych predpisov WHO splnomocnencom Kotlárom a zabrániť, aby v budúcnosti neprichádzalo k takejto medzinárodnej hanbe a ohrozeniu života a zdravia našich pacientov. Preto vyzývame vládu, aby ho odvolala z postu splnomocnenca,“ vyhlásil poslanec KDH Peter Stachura.


Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Štofko uviedol, že ministerka zvolá poradu, kde prerokujú ďalší postup ohľadom postoja Slovenska k pandemickým opatrenia WHO.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na Kotlára zareagovala videom na sociálnej sieti. Pomenovala ho „Spochybňovanie pandémie je neprípustné.“ Kotlárovmu výroku sa však venuje len v jednej vete a vládneho splnomocnenca ani nemenuje. Omnoho dlhší čas hovorí o zodpovednosti súčasnej opozície za zlyhania počas pandémie.


Prvé opatrenia proti pandémii Covidu-19 schválila slovenská vláda vo februári 2020. Vyhlásená bola mimoriadna situácia, zavreli sa školy, stravovacie zariadenia, nesmeli sa konať hromadné podujatia. V priebehu pandémie v rokoch 2020 až 2022 bolo s ťažkým stavom hospitalizovaných tisíce ľudí, odhady hovoria, že si pandémia na Slovensku vyžiadala približne 20-tisíc mŕtvych.

Proti Kotlárovi sa ozvali aj známi lekári

Vyhlásenia a činy Petra Kotlára nenechali chladných ani známych odborníkov z oblasti medicíny. Lekári vyzývajú vládu, aby na rokovania s WHO nominovala kvalifikovaného odborníka z oblasti epidemiológie, a tiež, aby nehazardovala so zdravím a životmi obyvateľov.

„Spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tým, že sú popri bludoch a cielených dezinformáciách prezentované len ako jeden z viacerých alternatívnych „názorov”, je pre našu spoločnosť extrémne nebezpečné ... Kto by predsa chcel zamestnať statika, čo namiesto výpočtov použije názory, advokáta, čo namiesto znalosti zákonov má len postoje, alebo pilota s alternatívnym prístupom ku gravitácii? Kto by sa nechal operovať lekárom, podľa ktorého je zbytočné dezinfikovať si ruky pred úkonom?“

Vyhlásenie podpísali napríklad Alexandra Bražinová, Richard Kollár, Vladimír Leksa, Peter Sabaka, či Peter Visolajský.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: