Tréner plávania v Rači si odfotil deti počas tréningu, prišiel o prácu. Rodičia sa pre kauzu rozhádali


Foto: Tréner plávania v Rači si  odfotil deti počas tréningu, prišiel o prácu. Rodičia sa pre kauzu rozhádali Foto: Rodinné plavecké centrum Barónka

Prípad sa mal odohrať v bazéne hotela Barónka v Rači. Obľúbené športovisko využívajú aj deti pri plaveckých kurzoch. Čo sa vlastne stalo? Plaveckého trénera mali pristihnúť pri tom, ako si fotí deti pri tréningu v bazéne.

Celú udalosť opísal na sociálnej sieti Lukáš. „Riešili to učiteľky priamo na plávaní, keď si to všimli, samozrejme si ,pán’ schoval telefón. Nakoniec sa to riešilo s recepciou a tento perverzák fotky vymazal. Recepčná povedala, že sa to nebude opakovať. Hneď ako som sa to dozvedel som tam išiel, recepčnej som sa spýtal, či jej to príde v poriadku, že takýto človek robí s deťmi, na čo mi povedala, boli to len nohy a odzadu…“

Autor príspevku, pravdepodobne rodič jedného z detí, dodal, že prípad bude riešiť aj trestným oznámením a hovoriť o tom bude aj s plaveckým klubom. V komentároch sa vzápätí ozvali hlasy rodičov, ktorí s trénerom doteraz negatívne skúsenosti nemali.

„My toho trénera poznáme. Naučil moje dieťa plávať. Nikdy sa nesprával nevhodne, ani si decká nefotil. Nemohlo prísť k nedorozumeniu?“ Opýtala sa Edit a dodala, že deti sa ku koncu kurzu vždy fotia a rodičia si môžu fotky zakúpiť na pamiatku.

Jedna z diskutujúcich v komentári zverejnila aj tlačivo, ktorým rodičia  dávajú súhlas na fotografovaniíe detí na plaveckom kurze. Podľa niektorých komentárov sa však týka len skupinových fotiek detí vo vode. Zareagoval aj autor príspevku Lukáš:

„Fotky nie sú také, že deti vo veku 4 až 6 rokov sedia na zemi s rozkročenými nohami a on si ich potajomky fotí. Všimla si to učiteľka, najprv zatĺkal, potom tvrdil, že fotky, ktoré ,neurobil’ už vymazal, a nakoniec ich vymazal pred učiteľkou,“ pridal podrobnosti Lukáš.

Zdroj: Rodinné plavecké centrum BarónkaTrénera sa zastala aj kolegyňa od „fachu“

Do diskusie vstúpila na sociálnej sieti aj užívateľka pod menom Walty Gym po tom, čo sa dozvedela, že trénera plávania kvôli foteniu detí vyhodili. Pozná ho osobne, pretože si chodí zacvičiť do jej zariadenia.

„Neverím tomu,že by s deťmi mohol mať také úmysly,o akých písali niektorí rodičia.Príde mi to ako veľmi nešťastné a ozaj unáhlené rozhodnutie takto odpísať jedného človeka pre jedno zlé rozhodnutie, spraviť si fotku z tréningu. Tréneri si v dnešnej dobe bežne spravia fotku alebo video z tréningu (aj keď sa mohol spýtať rodičov najprv),“ napísala trénerka.

Na jej príspevok opäť zareagoval Lukáš, ktorý na správanie plaveckého trénera upozornil. Situáciu vraj priamo na mieste vyhodnitili dve osoby a ešte aj vedúca klubu. „Sú tam kamery, milá pani, takže tak. A ten Váš chránenec dostal výpoveď preto, že keď vedúca videla tie fotky v jeho mobile, radšej odišla preč bez komentára.“

Lukáš zároveň dodal, že pozná viacerých rodičov, ktorí majú s trénerom zlú skúsenosť a tiež sa situáciu rozhodli riešiť trestným oznámením.

Ako je to s fotením detí?

Podľa občianskeho zákonníka má každá osoba nárok na ochranu svojho súkromia. To sa týka tak detí, ako aj dospelých.

„To znamená, že nikto vás nemôže fotiť bez vášho vedomia a súhlasu, ktorý nemusí byť len písomný, postačuje aj ústny súhlas, dokonca v niektorých prípadoch aj konkludentný, teda nevýslovný súhlas, napr. tak že strpíte fotografovanie,“ píše sa na stránke advokátskej kancelárie Bános & Košútová.

Výnimkou je takzvaná zákonná licencia, dodávajú právnici. Súhlas so zhotovením fotografií nie je potrebný, ak fotky vznikajú na úradné účely, na vedecké a umelecké účely, či pre účely televízneho, rozhlasového a tlačového spravodajstva.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: