Politici hodnotia neoficiálne výsledky eurovolieb: Mrzí ma to, hovorí Richard Sulík


Foto: Politici hodnotia neoficiálne výsledky eurovolieb: Mrzí ma to, hovorí Richard Sulík Foto: Facebook

Podľa neoficiálnych výsledkov by malo voľby do europarlamentu vyhrať Progresívne Slovensko. Druhý by bol Smer-SD, potom Republika, Hlas a KDH. Pred bránami parlamentu by skončila SaS, Demokrati, Aliancia, hnutie Slovensko, SNS. Kompletné neoficiálne výsledky nájdete tu


Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Prvá prišla od predsedu možnej víťaznej strany. „Chcem poďakovať všetkým, ktorí včera prišli voliť. A špeciálne ďakujem tým, ktorí prišli zvoliť Progresívne Slovensko. Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne. Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť,“ reagoval na prvé neoficiálne výsledky predseda PS Michal Šimečka.

Krátko po ňom svoju reakciu napísal aj čestný predseda SaS Richard Sulík. „Osobne ma mrzí, že nám chýbalo len pár hlasov. Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát,“ napísal. 

Poslanec SaS Juraj Krúpa v relácii O 5 minút 12 na RTVS povedal, že ho taktiež výsledok strany mrzí. „Tie výsledky berieme na vedomie. Teší ma, že účasť bola vyššia ako po minulé voľby. V tejto kampani dominovali vnútropolitické témy, ktoré sa pretraktovali aj na eurovoľby. K výsledku si potom sadneme, vyhodnotíme ho a vyvodíme dôsledky,“ dodal poslanec. 


Vyhrali konzervatívci?

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer-SD) v televízii TA3 povedal, že neoficiálne výsledky eurovolieb vyslali jasný signál do Bruselu. „Budeme rešpektovať akýkoľvek výsledok, ak bude takýto, treba zagratulovať víťazovi volieb Progresívnemu Slovensku. Vnímam tento výsledok Smeru-SD veľmi pozitívne. Ide o potvrdenie mandátu vlády, že suverénna európska politika je potrebná. Národno-konzervatívne sily zvíťazili a poslali jasný signál do Bruselu,“ povedal v relácii V politike. 

Predsedu hnutia Republika Milana Uhríka mrzí avizovaná výhra Progresívneho Slovenska. „Kým nebudú výsledky oficiálne, tak sa k nim ťažko vyjadrovať. Ale podľa predbežných informácií hnutie Republika bude v europarlamente. Mrzí nás avizovaná výhra progresívcov, ale tá je len na papieri. Podstatné je, že za Slovensko budú v Bruseli v menšine. Ochrana slovenských záujmov je prioritou,“ povedal. 

Na výsledok reagovala aj europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová. „Získali sme teda pravdepodobne 5 mandátov z 15, čo je o dva viac ako vo voľbách v roku 2019 a tiež takmer o 10% viac ako v roku 2019. Kampaň sme nerobili a tak sa chcem v prvom rade poďakovať vám, našim voličom, za podporu a za vaše hlasy,“ povedala. 

Strana KDH neoficiálne výsledky volieb komentovať odmietla. „Ďakujeme všetkým voličom, ktorí vo voľbách do EP dali hlas KDH, ako aj všetkým, ktorí prišli voliť. Neoficiálne výsledky nebudeme komentovať. Teraz považujeme za dôležité, aby sa atmosféra po viacerých emočne vybičovaných voľbách na Slovensku konečne upokojila,“ napísali v stanovisku. 

Demokrati, ktorí by skončili tesne pred bránami europarlamentu, napísali, že ich výsledok mrzí. „Rešpektujeme však, že sa tak občania rozhodli a zverili zastupovanie Slovenska v Bruseli iným stranám. Veríme, že najmä víťaz volieb si je vedomý svojej zodpovednosti, pretože teraz prichádza skutočná práca a marketing už nebude stačiť,“ povedali na adresu Progresívneho Slovenska. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: