VIDEO: Vzbura Michala Kovačiča v živom vysielaní Na telo. Prehovoril o cenzúre v Markíze


Foto: VIDEO: Vzbura Michala Kovačiča v živom vysielaní Na telo. Prehovoril o cenzúre v Markíze Foto: Instagram/michal_kovacic

Známy moderátor Michal Kovačič dnes odmoderoval predposledné vydanie diskusno-politickej relácie Na telo v jarnej programovej štruktúre. V posledných minútach vysielania sa rozhodol prehovoriť o aktuálnej situácií v televízii Markíza. A nikto ho nezastavil. 


Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny,“ povedal.

Redakcia sa podľa neho nezľakla, no práve naopak zomkla a spoločne sa im postavila. Považuje to za dôvod, prečo má dodnes inú podobu, než do akej ich tlačí vedenie. Relácii Na telo najnovšie šktrli nasledujúce epizódy aj napriek tomu, že ide stále o najsledovanejšiu diskusnú reláciu na Slovensku. Relácia pritom už niekoľko mesiacov čelí bojkotu zo strany vládnych politikov.

Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale odohráva všade. Deje sa ale potichu a plazivo. Aj keď to tak možno dnes nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ skonštatoval na záver moderátor.


Čo sa deje v Markíze?

Situácia vo vnútri televízie sa začala zhoršovať v decembri, keď vtedajšieho šéfa spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču vystriedal Michal Kratochvíl z českej televízie Nova. Nový vedúci si mal klásť požiadavky, ktoré sa redaktorom a moderátorom nezdali v poriadku.


Napätie v redakcii stúpalo, a preto sa jej členovia rozhodli napísať list generálnemu riaditeľovi Markízy Petrovi Gažíkovi. Tento list podpísala drvivá väčšina členov redakcie Centra spravodajstva a publicistiky.

„Príchodom nového riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky (CSP) pána Michala Kratochvíla sa v redakčných procesoch začali zavádzať postupy, ktoré sú nezlučiteľné s vnútornými redakčnými smernicami CME a Televízie Markíza, hoci sú záväzné pre všetkých zamestnancov vrátane riaditeľa CSP,“ napísali v neverejnom liste, ktorý zverejnil denník SME.

Neskôr v liste píšu konkrétne prípady, kedy sa snažil zasiahnuť do ich práce. V polovici januára napríklad žiadal, aby do otváracej témy zahrnuli nekritický živý rozhovor s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Po kritike členov redakcie Kratochvíl povedal,  že si majú zvykať. 

Zásahy sa týkali aj relácie Na telo, keďže vo februári žiadal od moderátora prezidentských debát Michala Kovačiča kompletný zoznam otázok, ktoré plánuje klásť, výmenou za to, že mu „dá dôveru“ debaty moderovať. 

Kratochvíl sa neskôr snažil zastaviť pozvanie do relácie Na telo plus pre v tej dobe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Na porade redakcie s vedením malo odznieť, že Kratochvíl v januári povedal, že „Lipšic je v Prahe červené súkno“, informuje Denník N.

Tlak v redakcii narástol až do bodu, keď členovia redakcie založili odbory práve kvôli nezhodám s vedením ohľadom obsahu a spracovania politického spravodajstva. Moderátor Michal Kovačič je jedným zo spoluzakladateľov týchto odborov. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: