Pozor na podvodníkov a falošné ponuky práce v Anglicku, polícia ponúka bezpečný návod ich preverenie


Foto: Pozor na podvodníkov a falošné ponuky práce v Anglicku, polícia ponúka bezpečný návod ich preverenie Foto: ilustračná - pixabay.com

Internetom sa šíri veľa pracovných ponúk v zahraničí. Polícia upozorňuje občanov aj na podvodné ponuky práce, predovšetkým v Anglicku, ktoré si treba dobre preveriť. Neuveriteľne dobrá ponuka nemusí byť vždy aj bezpečná. 

„V týchto konkrétnych prípadoch hovoríme o projekte The Student Room. Často dochádza aj k osobným pohovorom, na ktorých záujemcovia poskytnú o sebe citlivé údaje, kópie občianskeho preukazu, alebo dokonca zálohu za ubytovanie,“ infomruje polícia. 

Pri každej internetovej ponuke práce v zahraničí, ale aj na Slovensku, si treba dobre preveriť, či sú všetky informácie aj naozaj reálne. Polícia ponúka jednoduchý návod, ako sa chrániť pre takýmito podvodmi: 
- Skontrolujte pravopisnú správnosť doručených emailov a dokumentov - chyby môžu znamenať podvodný charakter.
- Ak je spomenuté vízum, kontaktujte ambasádu reprezentujúcu krajinu potencionálneho zamestnania o postupe a cene pri vybavovaní víz. 
- Skontrolujte či sa informácie o cene a postupe obdržané od ambasády zhodujú s informáciami obdržanými od personálnej agentúry - ak sa nezhodujú, môže sa jednať o podvod.
- Pozorne si skontrolujte či daná agentúra skutočne existuje. Ak áno, kontaktujte ju priamo cez kontaktné údaje/formulár poskytnutý na ich internetovej stránke a overte si pravosť pracovnej ponuky.

V takýchto prípadoch sa podvodníci snažia využiť osobné údaje, predovšetkým bankové údaje. Treba si preto dobre overiť každú ponuku. 

V prípade, že sa stanete obeťou takýchto podvodníkov, treba postupovať nasledovne:
- Ak máte podozrenie že Vaše bankové údaje boli prezradené alebo zneužité, okamžite kontaktujte svoju banku.
- Úplne ukončite komunikáciu s “agentúrou”, ale zapíšte si ich detaily a kontaktujte Políciu. Upozornite poskytovateľov internetovej stránky o možnom zneužití ich služieb.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Polícia Slovenskej republiky