V Bratislave zaznamenali ďalšiu pacientku s príznakmi osýpok, je to už 3. prípad v tomto mesiaci


Foto: V Bratislave zaznamenali ďalšiu pacientku s príznakmi osýpok, je to už 3. prípad v tomto mesiaci Foto: ilustračná - tchc.org/blog/

Už 7. decembra dostal Úrad verejného zdravotníctva SR informáciu od Kliniky infektológie a geografickej medicíny informáciu o 39-ročnom pacientovi s osýpkami.
Neskôr prijala nemocnica na Kramároch ďalšieho 35-ročného pacienta z Bratislava, u ktorého sa tiež vyskytli príznaky osýpok. Podľa informácie od hygienikov pracujú obaja muži v jednej administratívnej firme. 

„Osýpky sú jedným z najzávažnejších vírusových ochorení detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Posledné domáce ochorenia boli na Slovensku evidované v roku 1998. V ďalších rokoch boli zaznamenané iba importované ochorenia, ktoré sa ďalej nešírili,“ informuje hlavný hygienik SR, Ján Mikas.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) informovala dnes ráno o výskyte osýpok u ďalšej osoby, 43-ročnej pacientky. Podľa hygienikov sa osýpkami mohla nakaziť práve od mužov z administratívnej firmy. 


“S chorou mohlo prísť do kontaktu 56 ľudí, zabezpečujeme u nich príslušné protiepidemické opatrenia,” vysvetlil Otakar Fitz z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave pre portál teraz.sk.

U všetkých troch sa podľa lekárov prejavili klasické príznaky ochorenia. Úrad verejného zdravotníctva SR zatiaľ osýpky oficiálne u týchto pacientov nepotvrdil. Napriek tomu prebiehajú predbežné opatrenia. 
Jediný potvrdený prípad osýpok v roku 2017 na Slovensku je prípad talianskeho študenta. 

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu